Dudak damak yarıklı bireylerde farengeal hava yolunun incelenmesi
Examination of the pharyngeal airway in individuals with cleft lip and palate
- Tez No: 977663
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET İRFAN KARADEDE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bilgisayar destekli görüntüleme teknikleri, diş hekimliğinde tanısal doğruluğu artırmakta ve farengeal havayolu gibi kompleks kraniyofasiyal anatomik yapıların daha ayrıntılı ve üç boyutlu olarak incelenmesine olanak sağlamaktadır. Dudak damak yarığı (DDY), bu yapının morfolojisini etkileyebilen en yaygın konjenital kraniyofasiyal anomalilerden biridir. Bu çalışmanın amacı, üç boyutlu görüntüleme yöntemi olan Konik Işınlı Bilgisayarlı Tomoğrafi (KIBT) yönteminin kullanılması hedeflenerek; dudak damak yarıklı bireylerin farengeal havayolu değişikliklerini üç boyutlu olarak incelemek ve değerlendirmek amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmaya 46 DDY'li (37 unilateral, 9 bilateral) ve 46 sağlıklı birey olmak üzere toplam 92 birey dahil edilmiştir. KIBT ile elde edilen görüntüler Mimics® yazılımı kullanılarak analiz edilmiş, total, nazofaringeal ve orofaringeal havayolu hacimleri ölçülmüştür. İstatistiksel analizler SPSS v26.0 ile gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Total, nazofaringeal ve orofaringeal havayolu hacimleri açısından DDY ve Kontrol grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır (p>0.05). Unilateral ve bilateral alt gruplar arasında da anlamlı hacim farkı saptanmamıştır. Yaş ile orofaringeal hacim arasında pozitif yönde düşük düzeyde anlamlı bir ilişki (p=0.045) tespit edilmiştir. Sonuçlar: Çalışmanın sonuçları, dudak damak yarıklı bireylerde farengeal havayolu değerlendirmesinin yalnızca iskeletsel farklılıklara değil; bireysel anatomik varyasyonlara, yumuşak doku bileşenlerine ve olasılıkla kompansatuar adaptasyonlara da bağlı olduğunu göstermektedir. Konvansiyonel sınıflandırmalara dayalı genellemeler, havayolu morfolojisini açıklamada her birey için yeterli olmayabilir. Bu durum, kişiselleştirilmiş değerlendirme yaklaşımlarının önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: Computer-aided imaging techniques improve diagnostic accuracy in dentistry and allow more detailed and three-dimensional examination of complex craniofacial anatomical structures such as the pharyngeal airway. Cleft lip and palate (CLP) is one of the most common congenital craniofacial anomalies that can affect the morphology of this structure. The aim of this study was to examine and evaluate the pharyngeal airway changes in individuals with cleft lip and palate in three dimensions by using Cone Beam Computed Tomography (CIBT), a three-dimensional imaging method. Methods: A total of 92 individuals, including 46 individuals with CLP (37 unilateral, 9 bilateral) and 46 healthy individuals, were included in the study. Images obtained with CBCT were analyzed using Mimics® software and total, nasopharyngeal and oropharyngeal airway volumes were measured. Statistical analyses were performed with SPSS v26.0. Results: There was no statistically significant difference between CLP and Control group in terms of total, nasopharyngeal and oropharyngeal airway volumes (p>0.05). No significant volume difference was found between unilateral and bilateral subgroups. There was a low significant positive correlation between age and oropharyngeal volume (p=0.045). Conclusion: The results of the study suggest that pharyngeal airway assessment in individuals with cleft lip and palate depends not only on skeletal differences but also on individual anatomical variations, soft tissue components and possibly compensatory adaptations. Generalizations based on conventional classifications may not be sufficient to explain airway morphology for each individual. This once again highlights the importance of personalized assessment approaches.