Ağız boşluğunda deneysel kemik defektlerinin rejeneratif potansiyelinin histopatolojik ve mikrodensitometrik yöntemlerle incelenmesi
  1. Tez No: 20015
  2. Yazar: AYDAN AÇIKGÖZ(YURDALAN)
  3. Danışmanlar: PROF.DR. A. NURİ YAZICIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
56 VI- O Z E T Bu çalışma ile, erişkin tavşanlarda oluşturulan deneysel kemik defektlerindeki spontan iyileşmenin hem histolojik, hem de mikrodensitometrik yöntemle izlenmesi ve mikrodensitometrik yöntemin geçerliliğinin saptanması amaçlanmıştır. Araştırma, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Cerrahi Araştırma Merkezi Hayvan Labaratuvarı ve Ankara Nükleer Araştırma Eğitim Merkezinde yürütülmüştür. Histopatolojik incelemeler A.Ü. Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalında yapılmıştır. Densitometrik filmler üzerinde densitometrik analiz cihazının elektronik kaydedicisi ile çeşitli noktalardan ölçümler yapılmış, değerler sayısal olarak kaydedilmiş ve ortalama değerlere göre bir grafik elde edilmiştir. Elde ettiğimiz sonuçlara göre kemik analizlerinde mikrodensitometrik yöntem sağlıklı veriler vermektedir.
Özet (Çeviri)
57 VII- SUMMARY“Microdensitometric and Histopathologic Evaluation of Regenerative Potential in Artificial Bone Defects in Oral Cavity”With this presendet study the sensibility of the microdensitometric technique by comparing the results with histologic results is aimed. The research is carried out at Ankara University Medical School and Nuclear Research Center. Histological analysis were done by Pathology Instute in Ankara University Medical School. Microdensitometric results were obtained by an electronic recorder and the graphic was drawn. As far as we are concerned in the bone analysing and monitoring manner microdensitometric technique would be an available and safety method.