Metabolite footprinting and fingerprinting in Saccharomyces cerevisiae
Maya hücrelerinde hücre içi ve hücre dışı metabolit analizi
  1. Tez No: 200276
  2. Yazar: ALİ ERDEM AYGÖK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KUTLU ÜLGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bu çalısmada S. cerevisiae hücrelerinin galaktoz metabolik yolundan sorumlu genlerinin, hexose tasıyıcı, transkripsiyon düzenleyici ve solunumdan sorumlu genlerinin metabolik tepkileri arastırılmıstır. Rgt1?/ rgt1?, adh6?/ adh6?, gal4?/ gal4?, gal6?/ gal6?, gal7?/ gal7, gal80?/ gal80?, hap4?/ hap4?, hxt10?/hxt10?, hxt12?/ hxt12?, mba1?/ mba1?, mig1?/ mig1?, snf3?/ snf3?, yel057c?/yel057c? homozigot delesyon mutantları hoD/hoD (referans sus) 20 gL-1 glukoz çözeltisi içeren batch reaktörlerde büyütülmüstür. Fermantasyonun durağan fazında toplanan örnekler, QTOF kütle spektrometresi yardımıyla hücre dısı ve hücre içi metabolom profillerinin analizi için kullanılmıstır. Daha sonra, PCA ve ICA istatistiksel metodlarının metabolik verilere uygulanması sonucunda grafiklerde aynı bölgede bulunan delesyon mutantlarının biyolojik veya fonksiyonel açıdan birbirleriyle yakın görevlere sahip genler olup olmadığı incelenmistir. Metabolik verilere delesyon mutantlarının birbirleriyle olan iliskisini göstermek amacıyla Pearson korelasyon analizi uygulanmıstır. Korelasyon analizinin sonuçları PCA ve ICA yöntemlerinin geçerliliğini doğrulamaktadır. Delesyon mutantlarının hücre dısı ve hücre içi metabolom verileri için belirli m/z değerlerindeki imzaları elde edilmistir. Elde edilen m/z değerleri çiftli mutant korelasyon analizi için kullanılmıstır. Sonuç olarak, S. cerevisiae hücrelerinin 20. saatteki hücre dısı metabolom verileri ve 25. saatteki hücre içi metabolom verileri görevi bilinen gen gruplarının birbirlerinden daha iyi ayırt edilebilmesine imkan sağlamıstır. Ayrıca fonksiyonu ya da diğer genlerle iliskisi bilinmeyen yel057c? delesyon mutantının snf3?, adh6? ve hxt12? ile aynı bölgede yer aldığı gözlemlenmistir. Bu bulgudan yararlanarak yel057c? delesyon mutantının glukoz veya hexose tasınmasında snf3? ve hxt12? gibi bir rolü olduğu belirtilebilir.
Özet (Çeviri)
The metabolic response of S. cerevisiae cells of galactose metabolic pathway genes, hexose transporter genes, transcription regulation and respiration related genes were investigated. Homozygous deletion mutants rgt1?/ rgt1?, adh6?/ adh6?, gal4?/ gal4?, gal6?/ gal6?, gal7?/ gal7, gal80?/ gal80?, hap4?/ hap4?, hxt10?/hxt10?, hxt12?/ hxt12?, mba1?/ mba1?, mig1?/ mig1?, snf3?/ snf3?, yel057c?/yel057c?, and hoD/hoD (reference strain) were grown in batch reactors which were containing 20 gL-1 initial glucose in minimal medium. The samples were collected at statinaory phase of fermentation analysed for extracellular (metabolic footprinting) and intracellular (metabolic fingerprinting) metabolome profiles by Q-TOF mass spectrometer. Then, metabolic data were processed by PCA and ICA methods to identify the clusters within the biologically or functionally related deletion mutants. Pearson correlation analysis was applied to metabolic data, which shows the interaction between the deletion mutants. The results of correlation analysis confirmed the accuracy of PCA and ICA. Signatures of deletion mutants at certain m/z values were obtained for extracellular and intracellular metabolome data. Then, these m/z values were used for pair-wise mutant correlations. In conclusion, extracellular metabolome data of S. cerevisiae at 20th hour of fermentation, and intracellular metabolome data at 25th hour of fermentation provide better discrimination of known genes. It was also observed that yel057cD deletion mutant (unknown function or relation) appeared in the same region with snf3?, adh6?, and hxt12?. It could be stated that yel057c? would play a role in glucose or hexose transport like snf3? and hxt12?.