Bazı yapay puzolanların harçların basınç dayanımlarına ve alkali silika reaksiyonu üzerine etkileri
The effects of some artificial pozolana mortars on compressive strength and alkali silica reaction
- Tez No: 387196
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada Kırşehir-Kaman atık tuğla tozunun ve Muğla-Yatağan ilçesinde bulunan termik santral uçucu küllerinin çimento harcı içerisinde puzolanik katkı malzemesi olarak kullanılabilirliği araştırılmıştır. Bu amaçla atık tuğla tozu, uçucu kül %5, %10, %15, %20 ve atık tuğla tozu+uçucu kül eşit oranlarda karıştırılarak %5, %10, %15, %20 oranlarında çimento yerine ikame olunmuştur. Üretilen çimento ikameleri ile hazırlanan 40x40x160 mm' lik harç numuneleri içme suyu kürü ve deniz suyu kürüne tabi tutulmuştur. Bu numunelerin 7, 28 ve 90 gün yaşlarındaki basınç dayanımı değerleri tespit edilmiştir. Ayrıca atık tuğla tozu %5, %10, %15 ve %20 oranlarında; uçucu kül 5, %10, %15 ve %20 oranlarında çimento yerine ikame edilerek 25x25x285 mm boyutundaki harç çubukları üretilerek bu çubukların boy değişim değerleri ASTM C-1260 standardına göre tespit edilmiştir.Elde edilen sonuçlara göre atık tuğla tozu, uçucu kül ve atık tuğla tozu+uçucu kül ikameli harçların priz başlama ve priz sona erme sürelerinde uzama meydana gelmiştir. Deniz suyu kürünün numunelerin basınç dayanımını olumsuz yönde etkilediği gözlemlenmiştir. Uçucu külün basınç dayanımına etkileri diğer karışımlara göre daha yüksek çıkmıştır. Üretilen karışımlarda Alkali-Silika Reaksiyonu etkilerinin ikame oranı arttıkça azaldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
this study, we researched employability of Kırşehir-Kaman waste brick powder and fly ash of thermal reactor in Muğla - Yatağan as pozzolanic ingredient in cement mortar. For that purpose, waste brick powder, fly ash was substituted by %5, %10, %15, %20 and both waste brick powder+fly ash equially were substituted by %5, %10, %15, %20 into cement mortar directly. The mortar samples in size of 40x40x160mm made of the cement mortars were exposed to drinking water cure and sea water cure. On the other, we produce mortar rods in size of 25x25x285mm, in which waste brick powder was substituted by %5, %10, %15, %20 and fly ash was substituted by %5, %10, %15, %20. Length change values of the rods was determined according to ASTM C-1260 Standards.According to the results, after the usage of waste brick powder, fly ash and waste brick powder+fly ash together, the span between initial setting and completion of setting stringed out. We identified that sea water cure effects the compressive strength of the samples negatively. The effects of fly ash on compressive strength was identifed higher than the other mixtures?. In mixtures, if proportion of substitution increases, the effects of Alkali Silica Reaction decreases.