İndeks sayıların kullanımı
The use of index numbers
- Tez No: 200327
- Danışmanlar: PROF.DR. HAMZA EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
Ekonomi, ülkelerin en önemli dengelerinden biridir. Bir ülkede ekonomi güçlü ise o ülke de güçlüdür ve diğerlerine karşı daha üstündür. Ülkelerin zenginliklerini karşılaştırmak için bir takım göstergelere ihtiyaç duyulur. Bu nedenle bazı bilgiler toplanır ve ülkenin bir takım değerlerini gösteren göstergeler hazırlanır. Bu göstergeler arasında, fiyat istatistikleri ve indeksleri tüm dünyada en önemlileridir. Bir ülkenin gelişmiş olup olmadığına karar vermede önemli rol oynarlar. Geçen iki yüzyıl boyunca indeks sayıları elde etmek için çeşitli formüller ve yaklaşımlar geliştirilmiştir. Bu çalışmada, indeks formülleri ve yaklaşımları açıklanacaktır. Kullanıldıkları yerlere göre avantaj veya dezavantajları tespit edilecektir. Ayrıca, Türkiye'de fiyat derleme yöntemlerini, indekslerin nasıl hesaplandığı ve enflasyon tahminlerinin nasıl yapıldığı açıklanacaktır. Stokastik yaklaşım ile özel regresyon modelleri yardımıyla parametre tahminleri hesaplanarak indeks değerleri ortaya çıkarılacaktır. En önemlisi, bu yaklaşımla indeks sayılardaki standart hatalar elde edilecektir. Standart hatalar, hizmet ve ürün sepetindeki fiyat değişikliğini ölçen indeks sayıların güvenilirliğini yansıtmaktadır. Ayrıca örnek ürün sepeti ile Laspeyres ve Paasche indeks değerlerini hesaplanacaktır. Bunun yanısıra, özel regresyon modelleri ve stokastik yaklaşım yardımıyla enflasyon oranı için güven aralığı oluşturulacaktır.
Özet (Çeviri)
Economy is the main affair of the countries. When the economy is strong in a country, then that country is powerful and enforces the others. In order to compare the wealth of the countries, we need some indicators. Therefore they measure some information and prepare indicators showing various information about the country. Among these indicators, the price statistics and indices are very important all over the world. They play a role to decide whether a country is developed or not. In order to obtain these index numbers, various formulas and approaches have been developed during last two centuries. In this work, we will try to explain these index formulas and approaches. We will examine their advantages and disadvantages. Also, the aggregation methods of price indices and the estimation of inflation in our country (Türkiye) are explained. In stochastic approach, index numbers are estimated using the estimators of parameters of special regression models. The most important thing is that the standard errors of the index numbers are obtained by this approach. Standard errors reflect the reliability and the precision of an index number which is measuring the price change of a basket of goods and services. At the end, some sample prices are applied to calculate Laspeyres and Paasche indices. Besides, an estimation of inflation rate using special regression models and using stochastic approach the confidence interval for the inflation are calculated.