Gaziantep Üniversitesi botanik bahçesine introduksiyonu yapılan Sorbus L. türlerinin gelişim özellikleri
A research on growth feature of Sorbus L. that introduction at the Gaziantep University botanic garden
  1. Tez No: 200467
  2. Yazar: ŞENAY BAŞGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ZEYNALOV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu çalısma kapsamında Sorbus L. cinsine ait Sorbus domestica L., S. torminalis (L.) Crantz, S. americana Marsh, S. graeca (Spach) Kotschy ve S. aria (L.) Crantz türlerinin Gaziantep üniversitesi Botanik Bahçesine introduksiyonu ve gelisim özellikleri çalısılmıstır. Çalısma sonucunda S. domestica L. türünün çimlenme (%89) ve S. torminalis (L.) Crantz'in ise boy artımı (204 cm) oranlarında en iyi değerleri verdiği saptanmıstır. Sonuç olarak S. domestica L. ve S. torminalis (L.) Crantz türlerinin Gaziantep ili rekreasyon alanlarında kullanımı uygundur.
Özet (Çeviri)
An investigation about growing characteristic of the Sorbus L. species which are made introduction in Botanic Garden of Gaziantep University. Sorbus domestica L., S. torminalis (L.) Crantz, S. americana Marsh, S. graeca (Spach) Kotschy and S. aria (L.) Crantz species used in this research. S. domestica L. well germinated (%89) and S. torminalis (L.) Crantz well increased in height (204 cm) in proportions are best values. As a result of this study, S. domestica L. and S. torminalis (L.) Crantz are use to Gaziantep recreation area are suitable.