Benzinli bir motorda egzoz susturucularının motor performansına etkisinin deneysel olarak incelenmesi
An experimental research on the effect of exhaust silencers on engine performance in a fuel engine
- Tez No: 200471
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ABDURRAZZAK AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Teknik Eğitim, Mechanical Engineering, Technical Education
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
nsanların toplu olarak yasadıkları ortamlarda maruz kaldıkları gürültü kaynaklarının en sürekli olanlarından biri, ulasım (trafik) gürültüsüdür. Kara, hava ve deniz ulasımı içinde karayolu ulasımı, kent içinde her yere dagıldıgından çevreye yaptıgı etki çok daha büyük olmaktadır. Karayolu tasıtlarında gürültü kontrolü, kaynakların çoklugu ve yayılım yollarının çesitliligi nedeniyle çözümü zor bir akustik problemdir. Hem ses hem de titresimler, tasıtın bütün gövdesi ve donanımları üzerinden yayılmaktadır. Bu nedenle teorik hesap yollarının yanı sıra deneysel yöntemler de kullanılarak gürültü kaynakları tespit edilmekte ve bunların gürültü seviyeleri azaltılmaya çalısılmaktadır. Karayolu tasıtlarında gürültünün büyük bir kısmı motordaki yanma ve yanma sonu dısarı atılan gazlardan kaynaklanmaktadır. Atık gaz dogrudan atmosfere atılacak olursa gazın yanmaya devam etmesi ve hızlı akısı büyük miktarda gürültüye sebep olmaktadır. Egzoz gazı, susturucu ve borulardan olusan egzoz sistemi yardımı ile gürültüsü azaltılarak tasıtın dısına atılır. Egzoz sisteminin yanma ve akıs gürültüsü, sistemin bütün yüzeyinden yüzey titresimleri seklinde ve çıkıs agzından hava akıs gürültüsü seklinde olusur. Egzoz gürültüsünü azaltmak için egzoz çıkıs agzını küçültmek, susturucu hacimlerini ve sayısını arttırmak, boruları optimize etmek gerekir. Ancak bu amaçla motora takılan boru ve susturucular aynı zamanda motorun performansını da etkilemektedir. Bu çalısmada, dört zamanlı, tek silindirli, hava sogutmalı bir benzinli motorun tam yükte susturucusuz ve degisik susturucularla çalısması halinde performans ve emisyon degisimlerinin deneysel olarak arastırılması amaçlanmıstır. Arastırma sonucunda; motora uygun bir susturucu takılması ile gürültünün azalması yanında güç ve momentte % 3 ile %6 arasında artıs, egzoz gaz sıcaklıgında 250 °C düsüs olmakta ve HC ile CO emisyonunda da iyilesme görülmüstür.
Özet (Çeviri)
One of the frequent noise resources that people are exposed to in the places where people live communally together is the transportation (traffic). Among the highways, airways and seaways, the effect of the first one to the environment has been much bigger due to its overspreading all around the city. The noise control on highway vehicles is a too difficult acoustic problem to solve because of the vastness of the resources, and the wide range of the spread. Both sound and vibration spread from the whole body of the vehicle and its hardware. Hence, the noise resources are found and the noise level of these are tried to be lessened by using experimental techniques as well as theoretical calculation ways. Most of the noise from motorway vehicles is caused from the combustion in the engine and the gases emitted after combustion. If the contaminant gas is sent away directly to the atmosphere, the continuation of the gas combustion and its fast flow cause great amount of noise. Exhaust gas is emitted out of the car with the help the exhaust system that consists of silencers and pipes. The combustion and the flow noise of the exhaust system are made up of in the form of surface vibration caused from the whole surface of the system and the air flow noise from the exit mouth. In order to lessen the exhaust noise it is essential to minimize the exhaust exit mouth, to increase the numbers and the volume of the exhausts, and to optimize the pipes. However, the pipes and the silencers fixed to the engine for this reason affect the performance of the engine. In this study; the performance and emission changes of a four-timed, onecylindered, air-cooled fuel engine has been aimed to be researched experimentally when working loaded, without or with different silencers. After the research; it has been experienced that when fixed with a convenient silencer to the engine, the noise has decreased. Besides this, a 3% to 6% increase in the power and moment, and an improvement in HC and CO emission have been experienced.