Ulaşım sektöründe CATIA uygulamaları
CATIA applications in the automotive sector
- Tez No: 200472
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT ÖZDALYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Ulaşım, Mechanical Engineering, Transportation
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Her geçen gün değisim gösteren makine sektöründe konvansiyonel yöntemlerle ayakta durmak imkânsız hale gelmistir. Hız kalite ve verimliliği artırmak için CAD-CAM sistemlerine yönelmek mecburi hale gelmistir. Tez kapsamında; bir CAD-CAM paket programı olan CATIA programında bu çalısmalara hız veren knowledgeware modülü incelenmistir. Modülde kullanılan komutlar örneklerle irdelenmis ve diğer programlardan farklılıkları göz önüne serilmistir. Tez kapsamındaki uygulamalarda farklı 2 tip örneklerle parametrik acıdan programın üretime sağladığı faydalar irdelenmis basitten zora doğru parametrik tasarımın ilkeleri incelenmistir. Bu ilkeler ısığında programın parametrik unsurlarının ulasım sektörüne sağladığı faydalardan biri gösterilmistir.
Özet (Çeviri)
It has become impossible to survive using conventional methods in machinery sector, which changes everyday. It has been essential to employ CAD-CAM systems in order to increase speed, quality and productivity. Within the scope of the thesis, knowledgeware module of CATIA program, a modular CAD-CAM program, which adds speed to these works, has been studied. The commands used in the module have been scrutinized through examples and their differences from other programs have been revealed. The advantages introduced to production by CATIA have been scrutinized in parametric aspect, through 2 different examples of applications within the scope of the thesis and CATIA principles of parametric design have been studied from easy to complicated. In the light of those principles, one of the advantages introduced to transportation sector by the parametric elements of CATIA has been presented.