Yüksek sıcaklığa dayanıklı Ganoderma lucidum monokaryon misel üretimi ve Ganoderma sp.'nin Türkiye izolatlarında RFLP kalıplarının araştırılması
Monokaryon mycel production from Ganoderma lucidum resistant to high temparature and investigation of RFLP pattern of Ganoderma sp. isolates from Turkey
  1. Tez No: 200482
  2. Yazar: EMEL KARADENİZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖMER ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada, Ganoderma lucidum'un sporlarını çimlendirerek elde edilen monokaryonların yüksek sıcaklıklara olan toleranslarını ve G. lucidum Türkiye izolatlarından ekstrakte edilen DNA'ların EcoRI ezimi kullanılarak RFLP (Restiction Fragment Lenght Polymorphizm) analizlerinin yapılmasıyla izolatlar arasındaki farkın saptanması amaçlanmıştır. G. lucidum'un sporları, sulandırma yoluyla CYM (Complete Yeast Medium ) katı besiyerine, yayma yöntemiyle ekilmiş ve 25ºC sıcaklıkta inkübe edilerek, tek düşen sporlardan çimleneneler ,CYM (Complete Yeast Medium ) katı besiyerine inoküle edilmiştir. G. lucidum'un sporlarından elde edilen monokaryonların sıcaklığa olan tolereransları 27ºC, 32ºC, 35ºC, 37ºC, 40ºC sıcaklıklarda, CYM katı besiyerinde denenmiş, en fazla gelişim hızının 27ºC ve 32ºC sıcaklıklarda meydana geldiği, 35ºC ve 37ºC sıcaklıklarda gelişmenin olduğu ancak, 27ºC, 32ºC sıcaklıklara oranla gelişme hızının olduça yavaş olduğu, 40ºC sıcaklıkta ise hiçbir monokaryonun gelişmediği saptanmıştır. Genom analizlerinin en güvenilirlerinden olan kromozomal separasyon ve total genom büyüklüğü hesaplama tekniğinin elimizdeki farklı Ganoderma suşlarına uygulanması amacıyla yaptığımız çalışmada ise, bu Basidiomycetes in birkaç mb büyüklükte kromozomlara sahip olduğu, sadece iki kromozomun 200 kb dolayında büyüklüğe sahip olabileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, thermo-tolerance of Ganoderma lucidum monokaryon, obtained by spor germination, has been determined against high temperature and the comparison of strains has been accomplished by RFLP (Restriction Fragment Length Polymorphism) analysis of extracted DNA from Turkey isolates by using EcoRI enzyme. Ganoderma lucidum spores were spread-inoculated on solid CYM (Complete Yeast Medium) by diluting. Single germinated spores after incubation at 25ºC, subcultured to another CYM. These monokaryon has then been tested for determination of tolerance to temperatures ranging from 25ºC,32ºC, 35ºC, 37ºC to 40ºC. The highest growth rate was seen at 27ºC and 32ºC temperatures. Although there is no growth obtained at 40oC, fairly decreased growth rate were seen at 35oC and 37ºC compared to 27ºC and 32ºC. By applying chromasomal separation ,one of the most reliable genom analysis, and total genomic size determination technique on different Ganoderma sp strains, it was found that this Basidiomycetes contain chromosomes in a few mb size, only two chromosome could be 200 kb size .