Sürtünme kaynak makinasının imalatı ve kullanılabilirliği
Production and usability of friction welding machine
  1. Tez No: 200502
  2. Yazar: MAKBULE BETÜL UZUN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FEVZİ BEDİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Kaynak, malzemeleri birbiri ile birlestirmek için kullanılan bir imalat yöntemidir. Metali kesfettikten sonra günlük hayatında verimli bir sekilde kullanmak isteyen insan metallerin eritilmesi ve birlestirilmesi hususunda derin arastırmalarda bulunmus ve bu arastırmalar günümüzdeki kaynak teknolojisine yön vermistir. Bu çalısmada deneysel amaçlı bir sürtünme kaynak tezgâhı tasarlanmıs ve kullanılabilirliği arastırılmıstır. Sanayi uygulamalarında en çok tercih edilen malzeme olan AA 2024 ve AA 6063 alasımları imalatı gerçeklestirilen sürtünme kaynak tezgâhı kullanılarak birlestirilmistir. Deney numuneleri mekanik testlere tabi tutularak çekme ve sertlik dayanımları incelenmistir. Yapılan tüm çalısmalar sonucunda, alüminyum malzemelerin sürtünme kaynağı ile deneysel amaçlı olarak üretilen tezgâhta kaynak edilebilirliliği görülmüstür. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Kaynak, sürtünme kaynağı, alüminyum.
Özet (Çeviri)
Welding is a means of manufacturing used for connecting materials. After the invention of metal, human explored the ways to melt and connect the materials to utilize them efficiently in daily life. Consequently, these researches and explorations led to the welding technology of today. This study proposes the design and manufacturing of a friction-welding machine and explores its usability by means of several experiments. AA 2024 and AA 6063, which are the most preferred materials in industrial applications, are connected by the manufactured friction-welding machinery. The samples of the experiment are mechanically tested; and their tensile strength and hardness levels are checked. The analyses results show that aluminum materials could be connected by friction welding on the experimentally manufactured machinery. KEYWORDS: Welding, friction welding, aluminum.