Yetiştirme sıklığı ve gübrelemenin boylu ardıç (Juniperus excelsa bieb.) fidanlarının morfolojik özellikleri üzerine etkileri
The effects of seedling density and fertilizing on morphological characteristics of crimean juniper (Juniperus excelsa bieb.) seedlings
- Tez No: 200511
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN GÜLCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada Boylu Ardıç (Juniperus excelsa Bieb)?ın fidanlık tekniği açısından önemli görülen yetiştirme sıklığı ve gübrelemenin fidan morfolojik özellikleri üzerine etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla, kontrol (600 ) ile birlikte dört farklı sıklık derecesi (metrekarede 150, 250 ve 350) ve üç farklı gübre dozu (metrekareye 0 g N, 10 g N ve 20 g N) olmak üzere toplam on iki işlem denemeye alınmıştır. Bu kapsamda uygulanan işlemlerin önemli fidan morfolojik özelliklerinden fidan boyu, kök boğazı çapı, gövde/kök taze ve kuru ağırlıkları, yan dal sayısı, yan kök sayısı, en uzun yan kök boyu, gövde/kök kuru ağırlık oranı üzerine olan etkileri incelenmiştir. Denemeye alınan işlemlere ait veriler SPSS paket programında değerlendirilmiştir. Buna göre yetiştirme sıklığının fidan boyundan çok kök boğazı çapı üzerine, gübrelemenin ise, kök boğazı çapından çok fidan boyu üzerine etkili olduğu ortaya çıkmıştır. Sonuç olarak, Eğirdir Orman Fidanlığında yürütülen Boylu Ardıç fidanı yetiştirme çalışmalarının metrekarede en az 250, en çok 350 fidan olacak şekilde yapılması ve haziran ayında metrekareye 10 g N verilmesi uygun olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of seedling densities and different fertilizing treatments on morphological characteristics of Crimean Juniper (Juniperus excelsa Bieb.) were investigated. In order to realize this, four seedling densities (150, 250 and 350) including control (600) seedlings per square meter and tree fertilizer doses (0 g N, 10 g N and 20 g N per square meter) were applied. In this connection, the effects of combination of these treatments on the morphological characteristics such as seedling height, root collar diameter, fresh and oven dry weight of stem and root, the number of subterminal shoots and subterminal root, the longest subterminal root, stem/root oven dry weight rate were studied. The data related to the experiments were evaluated by using SPSS packet programme. The results showed that seedling densities have been affecting the root collar diameter more than seedling height while the fertilizer doses have been affecting the height of seedlings. As a result, it could be advised that under the ecological conditions of Eğirdir Forest Nursery, seedlings with good quality could be provided by using 250-350 seedling density and applying 10 g N per square meter in July.