Lie cebirler üzerinde indirgenmiş ve geri çekme çaprazlanmış modüller
Induced and pullback crossed modules overLlie algebras
  1. Tez No: 200693
  2. Yazar: ELİF ŞİRVAN
  3. Danışmanlar: PROF. MAHMUT KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Lie cebirlerinin çaprazlanmıs modülleri üzerinde hazırlanan bu tez üç bölümden olusmaktadır. ?lk bölümde kısa bir giris verilmistir. ?kinci bölümde cebirler ve Lie cebirlerinin çaprazlanmıs modül kavramının bazı özellikleri verilerek Lie cebirlerinin çaprazlanmıs modüllerinin kategorisi olusturulmustur. Üçüncü bölümde ise Lie cebirlerinin çaprazlanmıs modüller kategorisinde Lie cebirlerinin morfizimlerinden indirgenmis kısıtlama (veya pullback) funktorunun bir sol esleği insa edilmistir. Özel olarak, Lie cebirlerinin çaprazlanmıs modüller kategorisinde colimitler ve ? bir idealin gömme fonksiyonu olmak üzere ?:P?Q Lie cebirlerinin morfizmininden indirgenmis çaprazlanmıs modül elde edilmistir.
Özet (Çeviri)
This thesis based on crossed modules of Lie algebras consist of three chapters. In the first chapter, we give a short introduction. In the second chapter, we recall the elementary properties of crossed modules of algebras and Lie algebras. In the third chapter, a left adjoint is constructed for the restriction (or pullback) functor associated to a morphism of Lie algebras in the category of crossed modules in Lie algebras. Colimits in the category of crossed modules in Lie algebras and result on crossed modules induced by a morphism of Lie algebras ?:P?Q in the case where ? is the inclusion of an ideal, are obtained.