Kuşburnu marmelatı ilavesi ile üretilen probiyotik biyoğurdun depolama süresince bazı özelliklerinin belirlenmesi
Determination of some characteristics of probiotic biyoghurt produced by adding rosehip marmalade during storage period
  1. Tez No: 200790
  2. Yazar: ERHAN ZEYTUN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA GÜRSES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu araştırmada inek sütünden Lactobacillus acidophilus suşu kullanılarak biyoğurt olarak tanımlanan fermente bir süt ürünü üretilmiştir. Daha sonra kuşburnu marmelatı ilave edilmiş ve sade biyoğurtlar 4±1oC'de 14 gün süreyle depolanmıştır. Depolanan örneklerin 1, 7 ve 14. günlerde bazı fiziksel, kimyasal, mikrobiyolojik ve duyusal analizleri yapılarak özellikleri belirlenmeye çalışılmıştır. Depolama süresince bütün örneklerin titrasyon asitliği ve serum ayrılması değerleri artarken pH ve askorbik asit seviyeleri azalmıştır. Bununla birlikte Streptococcus salivarius spp. thermophilus ve Lactobacillus acidophilus sayılarında önemli bir değişiklik gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, biyoghurt was made from cow ıs milk with Lactobacillus acidophilus strain. Rosehip marmalade was added to biyoghurt samples. Plain and rosehip marmalade-biyoghurt samples were stored 4±1°C and analyzed for some physical, chemical, microbiological and sensory characteristics on days of 1, 7 and 14 of the storage. While the titratable acidity and syneresis valwes of all the samples increased, pH and ascorbic acid levels decreased. In addition, Lactobacillus acidophilus and Streptococcus salivarius spp. thermophilus counts did not changed during the storage period.