Kuşburnu marmelatı ilaveli kefirin depolama süresince bazı özelliklerinin belirlenmesi
The determination of some properties of rosehip marmalade kefir during storage
  1. Tez No: 630696
  2. Yazar: BURCUNUR DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÜRSES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırmada, başlangıçta yarım yağlı süt, toz kefir mayası ve farklı oranlarda kuşburnu marmelatı (%0 (kontrol), %10 ve %15) ilavesiyle kefir üretimi gerçekleştirilmiştir. Sonrasında 4±1ºC'de depolanan kefirler; 1, 7, 14 ve 21. günlerde fiziksel, kimyasal, mikrobiyolojik ve duyasal analizlere tabi tutulmuştur. Marmelat oranının (muamele), kurumadde, yağ, protein, pH, titrasyon asitliği, askorbik asit (C vitamini), serbest radikal giderme aktivitesi (DPPH), fenolik madde, renk ( L*, a*, b*) ve serum ayrılması değerleri üzerinde çok önemli (P0,05) saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, using semi-skimmed milk, rosehip marmalade and kefir yeast, a fermented milk product kefir, and rosehip marmalade kefirs participating in different proportions (0% (control), %10, %15) were prepared and stored at 4 ± 1°C. On days of 1, 7, 14 and 21th, physical, chemical, microbiological and sensory analyzes were made and changes has been observed. The marmalade rate was found very important influence (P 0,05).