Delinmiş kanatlı boru kanat tipi ısı değiştiricilerinde yaratılan türbülansın ısı transferi ve basınç düşümüne etkisi
The effect of turbulence created in fin-tube type heat exchangers with perforated fin on heat transfer and pressure drop
  1. Tez No: 200808
  2. Yazar: GÜLAY YAKAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RASİM KARABACAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
Farklı sıcaklıktaki iki veya daha fazla akıskan arasındaki ısı degisimi, mühendislik uygulamalarında çok önemlidir. Bu degisimin yapılabilmesi için en çok kullanılan mühendislik elemanı, ısı degistiricileridir. Isı degistiricilerinde etkinligin artırılarak, enerji tasarrufunun gerçeklesmesinde en etkili metot, sıcak ve soguk akıskan tarafındaki ısı tasınım katsayılarının iyilestirilmesidir. Deneysel çalısmanın amacı, ısıtıcı boru üzerine yerlestirilen dairesel kanatlar üzerinde olusan sınır tabakayı bozarak, bu bölgedeki tasınımla ısı transferinin artırılmasını saglamaktır. Bunu gerçeklestirmek için, her bir kanat üzerine aynı çapta delikler açılmakta ve birbirlerini, seçilen aynı açı altında takip edecek sekilde ısıtıcı boru üzerine yerlestirilmektedirler. Deliksiz duruma göre, delikli uygulamaların etkisini görebilmek için çalısmada deliksiz kanatlı ısıtıcı uygulamalarına da yer verilmistir. En uygun açısal yerlesimin tespit edilebilmesi için çalısmada altı farklı açısal konumda deneysel veriler belirlenmistir. Ayrıca çalısmada, ısıtıcı akıskan su ile ısıtılan akıskan havanın birbirlerine göre akıs yönlerinin etkilerini belirleyebilmek için, birbirlerine göre ters ve paralel akıs durumlarına ait verilerde aynı senaryo içinde deneysel olarak saptanmıstır. Elde edilen bulgular tablolar ve grafikler halinde verilmistir.
Özet (Çeviri)
Heat exchange between two or more fluids with different temperatures is quite important in engineering applications. Heat exchangers are engineering tools that are used mostly for this purpose. The most effective method in energy saving by means of increasing the efficiency of heat exchangers is to improve the heat convection coefficients in both hot and cold fluid sides. The aim of this experimental study is to increase the convective heat transfer by disrupting boundary layer formed on circular fins fitted to the heating tube. To be able to accomplish this, holes that had the same diameters were drilled on each fin and they were set on the heater tube in the way that they follow each other with the same specified angle. To be able to compare the tubes with holes and without holes, both types were employed in the study. To be able to determine the most appropriate angular position, experimental data were obtained using six different angular positions. Furthermore, to be able to determine the effects of relative flowing directions of the heating fluid water and heated fluid air, the data related to opposite and parallel flowing situations relative to each other were obtained experimentally in the same scenario. The results obtained were presented in graphics and tables.