Bilgisayar destekli mil tasarımı ve veri tabanı hazırlanması
Computer aided shaft design and preparing database
- Tez No: 200961
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜDAYİM BAŞAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada, üzerinde güç iletim elemanlarını (dişli çarklar) bulunduran millerin çap hesabını veren veri tabanı Excel programında hazırlanmıştır. Ayrıca, Excel ortamında mil çapı hesaplarını yapan bir program hazırlanmıştır. Hazırlanan veri tabanıyla yapay zekâ teknikleri (yapay sinir ağları, bulanık mantık vb.) kullanılarak mil çapı bulmada alternatif metotlar geliştirilebilmesinin olanaklı olup olmayacağı tartışılmıştır. Veri tabanı ve program, üzerinde 3 adet dişli çark ve 2 adet rulman bulunan milin çapını hesaplamaktadır. Hazırlanan sistemde, düz, helis ve konik dişli çarklar kullanılmıştır. Veri tabanı, her biri içinde 5 adet Excel çalışma sayfası bulunduran 27 adet Excel dosyasından oluşmaktadır. Mil üzerinde bulunan 3 adet dişli çarkın türünün (Düz dişli - Helis dişli - Konik dişli) değişimi bir Excel kitabını oluşturmaktadır. Excel kitaplarının içerisindeki çalışma sayfalarının oluşturulmasında, mil üzerindeki elemanların aralarındaki sıralaması (Örneğin; dişli ? rulman ? dişli ? rulman - dişli) dikkate alınmıştır. Excel çalışma sayfalarının sütunlarında sırasıyla mil çapı hesabı için gerekli girdiler, hesaplamayla ilgili işlemler ve mil çapı sonucu yer almakta, her bir satırda değişik girdilere göre mil çapı bulunmaktadır. Ayrıca, veri tabanın kullanılabilirliğini arttırmak için; sadece girdi ve sonuç değerlerinin bulunduğu Excel çalışma sayfaları ve metin dosyaları hazırlanmıştır. Excel çalışma sayfasında en fazla 65536 satır kullanılabildiğinden veri tabanının girdilerinde v sınırlama yapılmıştır. Her biri yaklaşık 60000 satır içeren 135 Excel çalışma sayfası oluşturulmasına rağmen oluşan veri tabanı yapılan sınırlamalardan dolayı dar bir alanı kapsamıştır. Program veri tabanını destekleyici olarak hazırlanmıştır. Programın görselliği üzerinde çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study a database giving measurements of diameters of the shafts that have power transmission elements (gears) on have been prepared in the Excel Programme. Besides, a programme which is calculating shafts diameters has been prepared in the medium of Excel. With this database by using techniques of artificial intelligence (artificial neural networks, fuzzy logic) alternative methods can be developed to measure shaft diameters. The database and the programme calculate the diameter of the shaft on which there are three gears and two bearings. In this system spur, helical and bevel gears have been used. The database consists of 27 Excel files in which each has 5 Excel worksheet. The changes of the three types of gears on the shaft (spur gear-helical gear-bevel gear) has formed one Excel book. While constructing the worksheets in the Excel books, the order of the elements on the shaft is taken into consideration (e.g. Gear - Bearing - Gear ? Bearing - Gear). On the columns of Excel worksheets, the necessary inputs for the measurements of shaft diameter, calculations for measurements, and the result of shaft diameter have taken place and on each line there is shaft diameter for different inputs. Additionally, in order to increase the utilization of the database, Excel worksheets and text files which have only input and result values have been prepared. The inputs of the database have been limited for the reason that on the Excel worksheet maximum 65536 lines can be used. Although 135 Excel worksheets, which each vii includes almost 60000 lines, have been constructed, the database covers a limited area due to the limitations. The programme has been prepared to support the database. On the visualization of the programme has been studied.