4-benzilpiperidin molekülünün titreşimlerinin teorik yöntemlerle incelenmesi
The study of vibrations of 4-benzylpiperidine molecule through theoretical methods
- Tez No: 200962
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. T. RACİ SERTBAKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Kimya, Physics and Physics Engineering, Chemistry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalısmada, 4-Benzilpiperidin molekülünün konfigürasyonu çizildi ve bu konfigürasyonun minimum enerji degeri degisik metot ve baz setleri için hesaplandı. Bu konfigürasyonun geometrik parametreleri ve titresim frekansları teorik olarak hesaplandı. Bu titresim frekanslarının isaretlemeleri yapılarak frekanslara ait nfrared ve Raman siddetleri belirlendi. Teorik olarak hesaplanan frekanslarla deneysel frekanslar birbirleriyle karsılastırılarak korelasyon grafikleri çizildi. Bu grafikler yardımı ile hesaplama metotları arasında karsılastırma yapıldı. BLYP metodu ile yapılan frekans hesaplamalarının HF ve B3LYP metodu ile yapılan hesaplamalardan daha iyi sonuç verdigi gözlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, configuration of 4-Benzylpiperidine molecule was determined and the optimized energy value of this configuration was calculated for different method and basis set. The geometrical parameters and vibrational frequencies of this configuration were theoretically calculated. Through the assignment of these frequencies, the Infraaed and Raman intensity was determined. The correlation graphs were drawn by comparing the theoretically calculated frequencies with the experimental ones. Comparisions among the calculation methods were made by means of these graphs. It was observed that the frequency calculations made by the BLYP method gave better results with compared to those made by the HF and B3LYP methods.