Vanadyum, molibden ve niobyum ile aktifleştirilmiş MCM-41 katalizörlerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of MCM-41 catalysts activated with vanadium, molibdenum and niobium
- Tez No: 200965
- Danışmanlar: PROF. DR. SUNA BALCI, PROF. DR. TİMUR DOĞU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Düzgün gözenek boyut dağılımı ve yüksek yüzey alanına sahip MCM-41 daha çok katalizör, katalizör desteği ve adsorbent olarak kullanılmaktadır. Bu tip malzemeler yeteri kadar katalitik aktiviteye sahip olmadıkları için metal/metal oksitler kullanılarak silis yapısının modifikasyonu ile katalitik aktiviteleri yükseltilebilmektedir. Bu çalışmanın amacı vanadyum, molibden ve niobyum kaynağı ile aktifleştirilmiş MCM-41 katalizörlerinin sentezi ve yapısal özelliklerinin belirlenmesidir. Bu amaç doğrultusunda yapısında farklı metal/silisyum mol oranlarında (0,03
Özet (Çeviri)
MCM-41 having regular pore dimension distribution and high surface area was used as catalyst, catalyst support and adsorbent. Catalytic activity of these materials can be improved by modifying silica structure with metal/metal oxides. Aim of this study is to synthesize MCM-41 catalyst activated with vanadium, molibdenum and niobium sources and to determine structural properties of MCM-41 catalyst. In this way, V-, Nb-, V+Mo- ve V+Mo+Nb-MCM-41 catalysts having different metal/silica mole ratios in the structure (0,03