2004 yılında İstanbul-Ankara devlet yolunda meydana gelen ölümlü, yaralanmalı trafik kazalarının hava durumu, yol satıh durumu ve yoldaki yön durumuna bağlı olarak incelenmesi
Investigation of the mortal, injured accidents occuring on İstanbul-Ankara highway acording to weather, road conditions and road direction in 2004
- Tez No: 200970
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EBRU ARIKAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Trafik, Ulaşım, Traffic, Transportation
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Yol kullanıcısının amacı dısında, beklenmedik sekilde ve birden olusan, kısaca“trafik kazası”olarak adlandırılan, insan-tasıt-yol-çevre uyumsuzlugu, tüm toplumlar için, savas, salgın veya amansız hastalıklar ve dogal afetlerle kıyaslandıgında, istatistiklere göre bunların önüne geçen bir durumdur. Karayollarında meydana gelen kazalar dünyada oldugu kadar Türkiye'de de büyük bir sorundur.Bu çalısmada stanbul- Ankara karayolunda 2004 yılında meydana gelen trafik kazaları incelenmis, trafik zabıtası tarafından doldurulan kaza tespit tutanagından elde edilen veriler SPSS-13 programında degerlendirilerek grafikler hazırlanıp, yorumlanmıstır. stanbul-Ankara karayolunda 2004 yılında 900 kaza meydana gelmis, 79 kisi hayatını kaybetmis, 1770 kisi yaralanmıstır. Çalısmada kaza tespit tutanagında yer alan 20 faktör göz önünde bulundurularak inceleme yapılmıs ve bu faktörlerin kazaya olan etkileri arastırılmıstır.Yapılan çalısmanın incelenen bu güzergahta kazaların önlemesinde faydalı olacagı düsünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The dishormany of human, road and enviroment which occurs suddenly and unexpectablely out of road users? aim, called `?traffic accident??, comes ahead of war, contagious,disaster for all socities according to the statistics, when they are compared. Traffic accidents are problem for Türkiye as for the other countries in the world.In this study, traffic accidents occurred in 2004 on the stanbul-Ankara highway are examined, the data of the accident fact-finding reports filled by traffic-police was assessed with graphics on SPSS-13 program. 79 persons died, 1770 persons were injured in the 900 accidents on stanbul-Ankara highway in 2004. In the study, 20 factors of the fact-finding report were examined by taking account the effect of them on an accident. This study is considered to be useful to prevent the accidents on the examined route.