Benzensülfonikasit hidrazit'in konformasyon analizi, titreşim ve kimyasal kayma değerlerinin DFT metodu ile hesaplanması
Conformational analysis, vibrations and chemical shifts calculation of benzenesulfonicacid hydrazide by DFT methods
  1. Tez No: 200978
  2. Yazar: MURAT ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURCAN KARACAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
DFT B3LYP/6-311G(d,p) ve MP2/6-311G(d,p) metotları kullanılarak benzensülfonikasit hidrazit molekülünün gaz fazında konformasyonel analizi yapıldı ve toplam altı enantiomer çifti elde edildi. Bu molekül için sulu çözeltide DFT B3LYP/6-311G(d,p) ve MP2/6-311G(d,p) düzeyinde, C-PCM (Conductor like- Polarizable Continuum Model) metodu kullanılarak yapılan hesaplamalardan üç enantiomer çifti elde edildi. C-PCM sonuçları gaz fazında kararlı olan bazı konformerlerin sulu ortamda kararsız hale geldiği ve konformerlerin enerji sıralamasının değiştiğini gösterdi. Konformerler arası geçiş hallerinden (TS) bazıları gaz fazında DFT B3LYP/6-311G(d,p) ve sulu ortamda B3LYP/6-311G(d,p)/C-PCM metotları ile incelendi. Bileşiğin kimyasal kayma değerleri gaz fazında GIAO B3LYP/6-311++G(2d,2p) ve sulu ortamda GIAO B3LYP/6-311++G(2d,2p)/C-PCM, 6-311G++ (2df,2pd)/C-PCM metotları kullanılarak hesaplandı ve deneysel sonuçlarla karşılaştırıldı. IR titreşim frekansları ve şiddetleri de gaz fazında DFT B3LYP/6-311G(d,p) metodu ve sulu ortamda B3LYP/6-311++G(2d,2p)/C-PCM ve B3LYP/6- 311G++G(2df,2pd)/C-PCM metotları kullanılarak hesaplandı ve deneysel sonuçlarla karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Conformation analysis of benzenesulfonic acid hydrazide have been carried out in gas phase by DFT B3LYP/6-311G(d,p) and MP2/6-311G(d,p) method, total six enantiomer pairs have been obtained. The aqueous solvation of this molecule have been studied at the DFT B3LYP/6-311G(d,p) and MP2/6-311G(d,p) level using C-PCM (Coductor like- Polarizable Continuum Model) and three enantiomer pairs have been obtained. C-PCM results show that stability of conformers were affected, some conformation becoming unstable in the aqueous phase and energy ordering of the conformers is also different. Several transition structure were identified for gas phase with DFT B3LYP/6-311G(d,p) and B3LYP/6-311G(d,p)/C-PCM level in aqueous medium. Magnetic isotropic shielding tensors have been calculated gas phase GIAO B3LYP/6-311++G(2d,2p) level and in aqueous medium by B3LYP/6-311++G(2d,2p)/C-PCM and 6-311G++G(2df,2pd)/C-PCM methods and correlated with the experimental chemical shifts. IR frequency and intensity are also calculated by DFT B3LYP/6-311G(d,p) level for gas phase and B3LYP/6-311++G(2d,2p)/C-PCM and B3LYP/6- 311G++G(2df,2pd)/C-PCM levels in aqueous medium and compared with corresponding experimental result.