Poli(vinil alkol)-kalsiyum aljinat, poli(n-izopropilakrilamit)-kalsiyum aljinat kürelerine ß-galaktosidaz immobilizasyonu
Immobilization of ß-galactosidase in poly(vinyl alcohol)-calcium alginate, poly(n-isopropylacyrilamide)-calcium alginate
- Tez No: 200981
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYRETTİN TÜMTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada, ß-galaktosidaz enzimi (EC.3.2.1.23), poli(vinil alkol)- kalsiyum aljinat (CaAlj-PVA), poli(N-izopropilakrilamit)-kalsiyum aljinat (CaAlj-P(NIPA)) kürelerine hapsetme yöntemi ve karbodimit (CDI), Nhidroksisüksinimit (NHS), karbodimit ve N-hidroksisüksinimit (CDI-NHS) ile aktifleştirilerek kovalent bağlanma yöntemiyle immobilize edildi. Serbest enzim için Michaelis-Menten sabiti (Km) ve maksimum reaksiyon hızı (Vmak) değerleri sırası ile 0,343mM, 0,0259mM.dak-1 olarak bulundu. Kovalent bağlanma ve hapsetme yöntemleriyle immobilize edilen enzimler için ise Km değerleri 0,746 mM - 4,97mM arasında değişirken Vmak değerleri 0,0049mM.dak-1 - 0,7997 mM.dak-1 aralığında bulundu. Serbest enzim, kovalent bağlanma ve hapsetme yöntemleriyle immobilize edilen enzimler için optimum pH değerleri sırasıyla 5,0; 4,5; 5,0 olarak bulundu. Serbest enzim, kovalent bağlanma ve hapsetme yöntemleriyle immobilize edilen enzimler için optimum sıcaklık değerleri sırasıyla 30 ºC, 35 ºC, 35 ºC olarak bulundu. 45 ºC'de inaktivasyon sabitleri (ki) serbest enzim için 0,0289 dak-1 iken hapsetme yöntemiyle immobilize edilen enzimler için 0,0005dak-1- 0,0135dak-1 aralığında; kovalent bağlanma yöntemiyle immobilize edilen enzimler için 0,0100dak-1-0,0216dak-1 aralığında bulundu. Serbest enzim 30 gün v sonunda aktifliğinin % 10' unu korurken hapsetme yöntemiyle immobilize edilen enzimler 70 gün sonunda aktifliğinin yaklaşık %45'ini; kovalent bağlanma yöntemiyle immobilize edilen enzimler ise aktifliğinin yaklaşık %49'unu koruduğu görüldü. Hapsetme yöntemiyle immobilize edilen enzimlerin tekrar kullanım sayıları 5 ve 10 arasında değişirken kovalent bağlanma yöntemiyle immobilize edilen enzimlerin ise tekrar kullanım sayıları 56- 60 arasında olduğu ve enzim aktifliklerini %20 - %62,5 aralığında koruduğu bulundu. Enzimin tekrar kullanım sayısı, depolama ve termal kararlılığı immobilizasyon işlemi ile arttırıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, ß-galactosidase (E.C 3.2.1.23) was immobilized using entrapment method in poly(vinyl alcohol)-calcium alginate (CaAlj-PVA), poly(N-isopropylacrylamide)-calcium alginate (CaAlj-P(NIPA)), beads and also covalently immobilized by activating the beads with carbodiimide (CDI), N-hydroxysuccinimide (NHS), carbodiimide and Nhydroxysuccinimide (CDI-NHS). Michaelis-Menten constant (Km) and maximum reaction rate (Vmax) values were found as 0.343 mM and 0.0259 mM.min-1, for free enzyme respectively. Km and Vmax values were changed between 0.746 mM ? 4.97mM and 0.0049mM.min-1?0.7997 mM.min-1, for covalently bonded and entraped enzymes respectively. Optimum pH was determined as 5.0, 4.5 and 5.0 and optimum temprature was determined as 30oC, 35oC, 35oC for free ß- galactosidase, entrapment and covalently bonded enzymes respectively. At 45oC, inaktivation contstants were calculated as 0,0289 min-1 for free enzyme, 0,0100 min-1 - 0,0216 min-1 for covalently bounded enzymes and 0,0005 min-1 - 0,0135 min-1 for entrapped enzymes. After 30 days of storage at 4 oC free ß-galactosidase retained 10 % of its original activity. Also after 70 days of storage at 4 oC, entraped and covalently bonded enzymes were retained 45 % and 49 % of their original activities, respectively. It was observed that 20 ? 62.5 % of vii original activity were preserved when entraped ß-galactosidase were used repeatedly 5 to 10 times while covalently bonded enzymes were 56 to 60 times. Reuseability, storage stability and thermal stability of free enzyme were increased by immobilization.