Geleneksel Gaziantep evlerinin iç mekan süslemelerinin araştırılması
Researching the decoration of interior places of traditional Gaziantep houses
- Tez No: 201027
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAHMİ ARAS
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
 - Yıl: 2007
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 208
Özet
Bu çalışmada, geleneksel Gaziantep evlerinin mimari özellikleri ile bu evlerde kullanılan süsleme özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Geleneksel Gaziantep evleri yüksek duvarlarla çevrili ve ev sahibinin ekonomik durumuna göre bir ya da iki katlı ahşap, metal ve taş süslemeleri barındıran mimari yapılardır. Bu amaçla, Gaziantep merkezde yer alan 23 adet geleneksel evde incelemeler yapılmıştır. Bu çalışmada, veriler sistematik gözlem yapma tekniği ve detaylı envanter form ile elde edilmiştir. Evlerin adres bilgileri, fotoğrafları ve özellikleri ile diğer genel bilgileri için ayrı ayrı düzenlenmiş olan envanter formunda toplanmıştır. Araştırma kapsamında yer alan 23 adet geleneksel Gaziantep evinin mimari ve süsleme özellikleri ile bugünkü durumları belirlenmiş olup bu evlerin daha uzun süre ayakta kalabilmeleri için çözüm önerileri geliştirilmeye çalışılmıştır. Kültürel mirasımızın önemli ve zengin bir parçası olan geleneksel evlerimizin korunması ve bizden sonraki kuşaklara aktarılması önemli bir görevimiz olmalıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, determination of architectural and decoration features of Gaziantep houses has been aimed. Traditional Gaziantep Houses are surrounded with high walls, and depending on economical situation of the owner can be two stories and may accomodate wooden, metal, and stone decorations. For thıis purpose, 23 houses in Gaziantep city center has been investigated. In this study, the data has been obtained by systematic observation technic and indirect inventory form has been used. Address informations, photographs, and features and other general information about the houses gathered in seperate inventory forms. Architectural and decoration features, and current status of these 23 Gaziantep houses has been determined, and strategies to keep them intact has been suggested. Protection of our traditional Turkish houses which are a rich part of our cultural heritage and transferring them to the future generations must be an important responsibility of ours.