Kooperatif üst birlikleri tarafından gerçekleştirilen konut yaşam çevrelerinde kullanıcı memnuniyeti açısından bir değerlendirme: Batıkent örneği
An evolution with the respect of user pleasure is realised by upper unity of cooperative: Batıkent sample
- Tez No: 201029
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURAY BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Kooperatif üst birlikleri aracılııyla konut üretimi, kullanıcılara sunduu avantajlar sayesinde, konut yaam çevrelerinin fiziksel kalitesinin ve kullanıcı memnuniyetinin salanmasında etkin bir yöntemdir. Bu tezin amacı, kooperatif üst birlikleri aracılıı ile gerçekletirilmi konut yaam çevrelerinde fiziksel açıdan bir deerlendirme yapmak ve kullanıcı memnuniyetini ölçmektir. Bu balamda Batıkent örnek alan olarak seçilmitir. Çalıma sonucunda; kooperatif üst birlikleri aracılıı ile gerçekletirilen konut yaam çevrelerinde kullanıcılar açısından ortak bir memnuniyetin söz konusu olduu tespit edilmitir.
Özet (Çeviri)
The production of dwellings, considering the advantages that gives to the users, with the mediation of upper cooperative unities is an effective method in supplying user pleasure and quality of dwelling environments. The main goal of this thesis is to put to use between dwellings which has been constructed by upper cooperative unities and to evaluate these environments with the respect of user pleasure. Just because of that Batıkent has been choosen as an sample environment. At the end of study, it is found out that in dwellings which has been constructed by upper cooperative there is an shared pleasure with the respect of users.