Anadolu Medeniyetleri Müzesi Arasta bölümünde doğal aydınlatma alternatiflerinin değerlendirilmesi ve bir sistem önerisi
Evaluation of natural lighting alternatives for the Arasta section in Anatolian Civilizations Museum and a system proposal
  1. Tez No: 201030
  2. Yazar: UĞURTAN AYBAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CÜNEYT KURTAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Bu doktora çalışmasında; Ankara'da bulunan Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nin Arasta Bölümü'nde sergilenen eserlerin, günışığı ile, standartlara en uygun biçimde aydınlatılmasını sağlayan yeni bir çatı ışıklığı sistemi tasarlanmıştır. Bu amaca yönelik olarak; ilk aşamada söz konusu yapı doğal aydınlatma açısından incelenmiş ve eksiklikleri belirlenmiştir. İkinci aşamada doğal ışıkla aydınlatılan çeşitli dünya müzeleri incelenmiş, bu müzelerin aydınlatılmasında kullanılan çatı ışıklık tipleri tek katmanlı ve çift katmanlı çatı ışıklıkları başlıkları ile sınıflandırılıp, bilgisayar programları yardımı ile modellendikten sonra, sanal ortamda simülasyonları yapılarak, incelenen müze bölümünün çatısına uygulanmıştır. Üçüncü aşamada; simülasyon sonuçlarından yola çıkarak ?hareketli güneş kırıcılı çift katmanlı? yeni bir çatı ışıklığı tasarlanmış ve simülasyonu yapılmıştır. Son aşamada ise; mevcut tonoza, tek katmanlı ve çift katmanlı çatı ışıklık tiplerine ve yeni oluşturulan öneri çatı ışıklığına ait doğal aydınlatmaya ilişkin bilgisayar simülasyon değerleri karşılaştırılmıştır. Sonuçlar, yeni tasarlanan ?hareketli güneş kırıcılı çift katmanlı? çatı ışıklığının, mevcut sisteme ve tek katmanlı ve çift katmanlı diğer çatı tiplerine göre doğal aydınlatma açısından çok daha avantajlı olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this Ph.D thesis; a new semi-transparent skylight system is designed to illuminate the objects displayed in the ?Arasta Hall? of Anatolian Civilizations Museum in Ankara, with natural lighting according to illumination standarts. For this purpose; in the first phase, the existing skylight of the building is evaluated and deficiencies are determined. In the second phase; museums illuminated by daylight are examined and skylights of these museums are classified in two titles named ?one layer skylight systems? and ?double layered skylight systems? according to their direction and the number of layers. These skylights are modelled by a software and these models are applied to the existing structure virtually. In the third phase, a proposal is made on a new skylight system which is a ?double layered skylight with movable sunlight shading devices? which is then compared to the virtually simulated skylights. The result showed that the proposed skylight system is much more advantageous for natural lighting of ?Arasta Hall? of Anatolian Civilizations Museum in Ankara when compared to ?one layer skylight systems? and ?double layered skylight systems? examined in this thesis.