Kombilerde kullanılan ısı değiştiricisi farklı kanatçık geometrilerinin kombi verimine etkisinin sayısal analizi
Numerical analysis of the effect on the combi boiler efficiency of heat exchanger different fin geometries used in the combi boilers
  1. Tez No: 201031
  2. Yazar: ALİ RIZA DAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. H. MEHMET ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Yapılan bu çalışmada; düz plakalı borulu ısı değiştiricisi kanatçık ve borularında yapılan değişikler ile ısı transferi ve basınç düşümünün etkisi üzerine araştırma yapılmıştır. Gerçek bir ısı değiştiricisinde, arasından yanmış gazların geçtiği iki yarım kanatçık ve borudan oluşan bir model seçilmiştir. Yanmış gazın sıcaklık dağılımı, hız dağılımı ve basınç düşüşü değerleri incelenmiştir. Elde edilen modellerde kanatçık açılarının dikey eksene göre değişimi, kanatçıklar arasındaki mesafenin optimum tespiti ve kanatçık ortasındaki borunun y ekseni boyunca değişiminin ısı transferine etkisi değişik model üzerinde incelenmiştir. Yapılan sayısal hesaplamalarda, bir SAD bilgisayar programı olan Fluent, model çizimi ve ağ oluşumunda Gambit paket programı kullanılarak, temel korunum denklemleri kararlı rejimde, 3 boyutlu ve laminer akış şartlarında çözülmüştür. Tüm modellerde hem taşınım hem de iletimin olduğu bileşik ısı transferi çözümü yapılmıştır. Sayısal hesaplar sonunda, ısı transferinin kanatçıkların eksenle yapmış olduğu ? = 30o eğik açıda, kanatlar arasındaki Lz = 2,75 - 3 mm ara mesafede ve boru v ekseninin c1 = 16 mm değerlerinde maksimum ısı transferi bulunmuştur. Üç farklı model için ortalama Nusselt sayıları sayısal olarak bulunarak, Reynolds ve Prandtl boyutsuz sayıları cinsinden korelasyon eşitlikleri verilmiştir. Ayrıca basınç düşümünden dolayı gerekli olan ilave enerji miktarı, kazanılan ısı transferi miktarına göre çok az değerde kaldığı tespit edilmiştir. Bu çalışmada, elde edilen sonuçlar literatürdeki sonuçlarla uyum içerisinde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, variations of the fin and tube of a plain-fin-tube heat exchanger with effects on the heat transfer and pressure drop were investigated. In the actual heat exchanger, two half fin between across the flue gas and tube were selected as a model. The temperature distribution, velocity distribution and pressure drop of the flue gas were studied. In the obtained models, variation of fin angles, the optimum distance of the fin spaces and the changing of (y) axis of the tube at the fin center to the effect of the heat transfer were investigated with different models. In the numerical calculations, the basic conservation equations in steady-state, three-dimensional (3-D) and laminar flow conditions were solved using a CFD computer code, the FLUENT and by GAMBIT software in the model drawing and meshed. Conjugate heat transfer both conduction and convection was analysed for all models. In the end of the numerical calculations, the maximum heat transfer has been found in the inclined fin angle ? = 30o, distance between fin space L z = 2,75 - 3 mm and tube axis value of c1 = 16 mm. Average Nusselt numbers were determined numerically for three different models and correlation equations vii were given analytically as functions of Reynolds and Prandtl numbers. Furthermore, the required additional energy value due to pressure drop has been determined too small according to gain heat transfer value. In this study, the obtained results have been seen in a good agreement with the results in the literature.