Laminar karışık taşınım şartlarında akıma paralel kanatçıklar yerleştirilmiş kapalı kanallarda ısı transferinin sayısal ve deneysel incelenmesi
Numerical and experimental investigation of heat transfer with longitudinal fins in a channel under laminar mixed convection conditions
  1. Tez No: 201061
  2. Yazar: MEHMET DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MECİT SİVRİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 248
Özet
Sistemlerin uygun tasarımı ve güvenli çalısması için ısı transferinin oldukça büyük önemi vardır. Birçok sistemin performansını ve güvenli çalısmasını etkileyen önemli parametrelerden biri, sistemin sıcaklığıdır. Sistemlerde olusan enerjinin tasınım yoluyla dısarıya atılmasında ya da sistemlerin soğutulmasında kanatçık dizilerinden yararlanılmaktadır. Amaç, olabildiğince büyük ısı transfer yüzey alanı kullanarak ısı transferinin iyilestirilmesidir. Bu çalısmada, laminar karısık tasınım sartlarında akıma paralel kanatçıklar yerlestirilmis kapalı kanallarda ısı transferi sayısal ve deneysel olarak incelenmistir. Deneylerde, sabit ısı akısı ısıl sınır sartı ve akıskan olarak hava kullanılmıstır. Deneysel çalısmada Reynolds sayısı aralığı 250
Özet (Çeviri)
Heat transfer is very important for the proper design and reliable operation of systems. The reliability and performance of system are highly depend on the system operating temperature. Fin arrays are utilized to remove the generated heat from a system by convection or when the system is being cooled. Primary purpose of using extended surfaces is to increase heat transfer by way of increasing available heat transfer area. In this study, heat transfer in closed channels with paralel extended surfaces mounted on the bottom has been examined experimentally and numerically under laminar mixed convection regime. Experiments have been conducted under constant heat flux condition and air has been used as a working fluid. In the experiments, Reynolds number were varied in the range 250