Lazerle delmede işleme parametrelerinin delik kalitesine olan etkisinin deneysel araştırılması
Investigation of the effect of processing parameters for hole quality in laser drilling
  1. Tez No: 201077
  2. Yazar: ŞENOL ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEDRİ TUÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Lazer endüstride kesme, delme, kaynak vb. islerde kullanılmaktadır. Günümüzde endüstriyel anlamda en çok CO2 ve Nd:YAG lazerleri kullanılmaktadır. Lazer tezgahları hızlı, takıma ihtiyaç duymaksızın, malzeme ile temas olmadan çapaksız isleyebilen, bunun yanında ortamda yüksek ısı olustugundan malzemede istenmeyen çarpılmalar ve yanmalar, yüksek kurulum maliyetleri gibi de dezavantajları bulunan makinelerdir. Bu çalısmada, delme islemleri CO2 lazer tezgahında gerçeklestirilmistir. sleme parametreleri olarak; 1.2-4 mm is parçası kalınlıgı, 2500-4000 W lazer gücü, (-4)-(-2) inç odaklama mesafesi, 8-14 bar yardımcı gaz basıncı, 500-1200 Hz lazer frekansı seçilmistir. Delme isleminden sonra optik mikroskopta elde edilen görüntülerden çap ölçümü, ısı tesiri altındaki bölge ve yeniden katılasan bölge büyüklügü ölçümü yapılarak isleme parametrelerinin delik kalitesi üzerindeki etkisi incelenmistir. 1,2 mm için alt ve üst yüzeylerde daireye en yakın olarak 2500 W, 0 inç, 10 bar, 500 Hz deliginde çap degeri 0,98 mm olarak elde edilmistir. 2 mm için alt ve üst yüzeylerde daireye en yakın olarak 2500 W, -4 inç, 8 bar 800 Hz deliginde çap degeri 0,66 mm olarak elde edilmistir. 2,5 mm için alt ve üst yüzeylerde daireye en yakın olarak 3000 W, -4 inç, 8 bar, v 1200 Hz deliginde çap degeri 0,58 mm olarak elde edilmistir. 4 mm için alt ve üst yüzeylerde daireye en yakın olarak 3000 W, -4 inç, 12 bar, 1000 Hz deliginde çap degeri 0,86 mm olarak elde edilmistir. 1,2 mm için 2500 W -2 inç, 8 bar, 1200 Hz'in 1 numaralı deliginde minimum 0,03 mm yeniden katılasmıs bölge ve 0,18 mm ısı tesiri altındaki bölge meydana gelmistir. 2500 W -2 inç, 8 bar, 1200 Hz deligini olusturan parametreler 2 mm kalınlık için delik giris açısı ve koniklik degerleri açısından en düzgün deligi olusturan parametrelerdir.
Özet (Çeviri)
Laser is used for cutting, drilling, welding etc. in industry. Today, mostly CO2 and Nd:YAG lasers are used in industrial means. Laser machines are rapid, no contacting with materials and they can be worked without producing crust. Besides, those machines have disadvantages like material crooking and burning caused by high temperature and their high settling costs. In this study, CO2 laser machine is used for drilling processes. Processing parameters are selected as 1.2-4 mm working piece thickness, 2500-4000 W laser output power, (-4)-(-2) laser focus setting, 8-14 bar assisted gas pressure and 500-1200 Hz laser frequency. After the drilling process, by making the measurements of diameter, Heat affected zone and resolidification material size on the pictures taken with optic microscope, the effect of processing parameters on hole quality is investigated. For 1,2 mm thickness, on the upper and lower surfaces, hole of 2500 W, 0 inç, 10 bar, 500 Hz is obtained as the nearest circle with diameter of 0,98 mm. For 2 mm thickness, on the upper and lower surfaces, hole of 2500 W, -4 inç, 8 bar 800 Hz is obtained as the nearest circle with diameter of 0,66 mm. For 2,5 mm thickness, on the upper and lower vii surfaces, hole of 3000 W, -4 inç, 8 bar, 1200 Hz is obtained as the nearest circle with diameter of 0,58 mm. For 4 mm thickness, on the upper and lower surfaces, hole of 3000 W, -4 inç, 12 bar, 1000 Hz is obtained as the nearest circle with diameter of 0,86 mm. And hole of 2500 W -2 inç, 8 bar, 1200 Hz _1 has the minimum resolidification area of 0,03 mm and heat affected zone of 0,18 mm. The parameters of hole 2500 W -2 inç, 8 bar, 1200 Hz are the most regular ones in the aspect of hole taper angle and inlet cone angle for 2 mm thickness.