Gelişen teknolojik süreçlerin tasarım kavramı üzerine etkileri ve teknoloji-tasarım ilişkisinin araştırılması
The effects on design concept of developing technological process and the investigation of relationships between design and technology
  1. Tez No: 201085
  2. Yazar: ERSUN BIYIKCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH TOĞAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
Gelişen teknolojik süreçlerin tasarım kavramı üzerine etkileri ve teknoloji tasarım etkileşiminin incelendiği bu araştırmada; teknoloji ve günümüzde güncellik kazanmaya başlayan tasarım, endüstriyel tasarım, tasarım ve teknoloji ilişkisi incelenmiştir. Bu amaçla teknoloji ve tasarımdaki değişim ve etkileşim süreçlerini inceleyen bir anket hazırlanmış , bu anket konu ile ilgili uzman öğretim elemanlarına uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre farklı alanlarda tasarımcı olarak çalışan ve bu alandaki uzman akademisyenlerin teknoloji ve tasarım kavramlarına ilişkin görüşlerinde birliktelik olmadığı farklı alanlara göre algılamanın değiştiği görülmüştür. Ayrıca çalışma kapsamında teknoloji ve tasarım kavramlarındaki değişim ve etkileşim süreçleri araştırılmıştır. Elde edilen bulgular istatistiksel yöntemlerle test edilmiş farklılıklara ilişkin değerlendirmeler gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Developing technological process onto design concept effects and relation of technological design are investigated in this search. Technology and design that gains actuality industrial design, relation of technology and design are investigated. A survey searching the processes of development and interaction in technology and design has been prepared for its aim. This survey has been carried out to the expert faculty members interested in the subject with the outcome gained, it was seen that there was discrepancy in the opinions of the academicians working in different fields as designers and that perception differed in various fields. Moreover , the process of development and interaction between the concepts of technology and design has been searched. The results have been tested with statistical methods and assessment of difference have been verified.