Adaçayı (Salvia officinalis) yapraklarından süperkritik karbon dioksit ekstraksiyonu ile doğal antioksidan eldesi ve tayini
Obtaining of natural antioxidant from sage leaves (Salvia officinalis) with supercritical carbon dioxide extraction
- Tez No: 201086
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE MURATHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışma, ülkemizde doğal olarak yetişen ve Mersin yöresinden temin edilmiş olan adaçayı yapraklarından antioksidan eldesine süperkritik akışkan ekstraksiyonunda basıncın etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Ekstraksiyon, farklı basınç değerleri (75, 80, 85 bar) kullanılarak ve antioksidanların bozunmasını önlemek amacıyla sıcaklık 35 0C' da sabit tutularak yapılmıştır. Soksile ekstraksiyonu sonucunda elde edilen verim daha düşük bulunurken, süperkritik karbon dioksit ekstraksiyonunda basıncın yükselmesi ile verim artmıştır. Ekstraksiyondan elde edilen ekstraktların değişik dalga boylarında HPLC cihazı yardımıyla analizleri yapılmıştır. Elde edilen ekstraktların HPLC analizi ile pik alanları tespit edilmiştir. Süperkritik karbon dioksit ekstraksiyonunda elde edilen ekstraktların maksimum absorplama dalga boyu olan 280 nm' deki pik alanlarının 320 nm ve 400 nm' ye göre daha fazla olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study worked for gaining antioxidant and researching effect of pressure parameter to supercritical fluid extraction of sage leaves which is culvitated naturally in Mersin region. These extractions were made at various pressure value (75, 80, 85 bar) and because of prevention of antioxidants degeneration, 35 0C temperature was used and so temperature was stabil. Supercritical carbon dioxide extraction method and soxhlet extraction method yields were compared, soxhlet extraction method yield was lower, and then supercritical carbon dioxide extraction yield increased with pressure. At the end of the extraction; HPLC analysis were made at various wavelengths. Peak areas of supercritical carbon dioxide extracts were found higher at maximum absorption wavelength at 280 nm than 320 nm and 400 nm wavelengths.