Akridindion türü organik boyarmadde lazerlerinin sentezi ve bunların uygulanabilirliğinin araştırılması
Synthesis and investigation the applications of acridinedione type organic laser dyes
- Tez No: 201084
- Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ YILDIRIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışmada, spektroskopik cihazlarda ışın kaynağı olarak kullanılan lazer boyaların bir sınıfı olarak bilinen akridindion bileşikleri sentezlenmiştir. Çalışmanın ilk aşamasında; p-metoksibenzaldehit ve sikloheksan-1,3-dion, 5,5- dimetilsikloheksan-1,3-dion bileşikleri kullanılarak aldol kondensasyonu ve Michael katılmasını takip eden reaksiyonlar sonucu tetraketon bileşikleri sentezlendi. Elde edilen tetraketon bileşiklerinin, sübstitüe anilin bileşikleri ile olan reaksiyonundan yeni bir halka oluşumu ile sonuçlanan akridindion bileşikleri elde edildi. Sentezlenen bileşiklerin yapıları FTIR, 1H-NMR, 13CAPT NMR, kütle spektroskopisi, elementel analiz ve X-ışınları kırınım spektroskopisi teknikleri kullanılarak aydınlatıldı. Ayrıca sentezlenen akridindion bileşiklerinin UV-VIS, floresans ölçümleri ve lazer performansları ölçüldü. Bu bileşiklerin yüksek floresans ve lazer şiddet gösterdikleri gözlendi. Bazı bileşiklerin lazer emisyon bantlarının, çok şiddetli ve geniş ayarlanma aralığına sahip olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, acridinedione compounds that are known as a type of laser dyes used as a light source in spectroscopic systems were synthesised. In the first step of the study, tetraketone compounds were synthesised by using cyclohexane-1,3- dione, 5,5-dimethylcyclohexane-1,3-dione and 4-methoxybenzaldehyde following the aldol condensation and Micheal addition reaction. In the second step, obtained tetraketone compounds reacted with sübstitüted aniline compounds that were ended with a new cycle formation to yield acridinedione compounds. The structures of the synthesised compounds were elucidated by FTIR, 1H-NMR, 13C-APT NMR, mass spectroscopy, elemental analyzes and Xray diffraction spectroscopy techniques. In addition, UV-VIS, fluorescence and laser emission of the synthesised acridinedione compounds were measured. It was observed that these compounds had fluorescence and laser intensity. It was determined that some compounds had very strong emission bands and a wide tuning range.