Tasarıma bağlı uyarlanabilir örneklemede yığın ortalaması tahmin edicilerinin ve varyanslarının sonlu bir yığın için davranışlarının incelenmesi
Examining the behaviors of population mean estimators and their variances for a finite population in design-based adaptive sampling
  1. Tez No: 201099
  2. Yazar: ESEN GÜRBÜZSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPTEKİN ESİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Yığın, ilgili değişken bakımından az rastlanır ve kümelenmiş karakteristik gösterdiği durumlarda klasik örnekleme metotları yerine uyarlanabilir örnekleme tasarımı kullanılması daha etkin tahmin ediciler elde edilmesine imkan sağlamaktadır. Uyarlanabilir örnekleme tasarımı ile elde edilen tahmin edicilerin etkinliğinin yığına ilişkin pek çok faktörün etkisinde değişim gösterdiği bilinmektedir. Bunlar arasında network sayısı ve network büyüklükleri en önemlileridir. Bu çalışmada coğrafik karakterli ve sonlu yığınlar için network sayısı ve network değişkenliklerinin tahmin ediciler üzerindeki göreli etkinliğini incelemek esas alınmıştır. Bu maksatla bir bilgisayar programı hazırlanmıştır. Göreli etkinliklere ilişkin değişimlerin, dört farklı sonlu yığın için grafikleri oluşturulmuştur. Örnek sayısının ve deneme sayısının etkisi de gözlemlenmeye çalışılmıştır. Geliştirilmiş tahmin ediciler ve Rao-Blackwell tahmin edicilerinin göreli etkinliğinin incelenmesine özel bir önem verilmiştir. v Özellikle hesaplama zorluklarını aşmak bakımından, Rao-Blackwell tahminleri yerine geliştirilmiş tahmin edicileri kullanmanın ne kadar güvenilir olduğu ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the cases where population is of rare and clustered character with respect to the variable of interest, using adaptive sampling design rather than classical sampling methods allows for obtaining more effective estimators. It is known that the effectiveness of the estimators obtained through adaptive sampling varies according to a large number of factors. Of these factors, the most important are the number and the size of the networks. This study aims to examine the relative effectiveness of the variables of the number of networks and networks for the finite populations of geographic character on the estimators. To this end, the software was designed. The graphics illustrating the changes concerning the relative effectiveness were drawn for four different finite populations. The effect of the numbers of samples and trials was also observed. Special importance was attached to the examination of the relative effectiveness of estimators developed and Rao-Blackwell estimators. vii It was investigated, especially with respect to overcoming the difficulty of calculation, how reliable it would be to use the developed estimators in the place of Rao-Blackwell estimators.