Savunma projelerinde tedarik stratejisinin belirlenmesi
Determination of acquisition strategy on defence projects
  1. Tez No: 201100
  2. Yazar: AYÇA TATLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZÜLAL GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Savunma projelerinde, projenin ilk kritik asaması tedarik stratejisinin belirlenmesidir. Projedeki belirsizligin en yüksek oldugu nokta projenin baslangıcı oldugundan; tedarik stratejisinin belirlenmesi belirsizlik altında karar vermeyi gerektirir. Bu tez çalısması kapsamında; ilk olarak projelere ve savunma tedarik projelerine iliskin kavramlar açıklanmıstır. Tezin takip eden bölümünde; belirsizlik altında karar verme; bulanık küme teorisi ve esnek kısıt kavramı çerçevesinde incelenmistir. Çalısmanın son bölümünde, örnek bir problemde tedarik stratejisinin belirlenmesi için, esnek kısıtlara dayalı bir model olusturulmustur. Örnek problemin çözülmesi amacıyla, performans ve risk puanları parametrelerinin olusturulması için, proje grubunda yer alan bes kisinin degerlendirmeleri, analitik hiyerarsi yöntemi kullanılarak alınmıstır. Örnek problem, tamsayılı programlama modeline dönüstürülerek lingo 10.0 programı aracılıgıyla çözülmüs, esnek kısıtların fayda fonksiyonları için karar verici tarafından belirlenen tatmin seviyelerinin çesitli degerleri için problemin çözümü yenilenerek alternatifler ortaya konmustur. Problemin ilk çözümü için proje riskleri belirlenmis ve derecelendirilerek proje boyunca dikkat edilmesi gereken konular sıralanmıstır.
Özet (Çeviri)
The first critical phase of defence projects is the determination of acquisition strategy. At the beginning of the project the uncertainty is at the highest level, therefore, determination of the acquisition strategy requires decision making under uncertainty. In the scope of this thesis, the concepts regarding projects and defence acquisition projects have been explained. In the following section of thesis, decision making under uncertainty has been examined in the frame of fuzzy set theory and flexible constraints. In the final section of the study; a model to determine the acquisition strategy of a case study has been made up. The model has its basis from the flexible constraints. The parameters for the performance and risk scores has been found out by using the evaluations of five person from the project group, according to analytic hierarchy process is used to solve the case. After transforming the model to integer programming model, the case problem has been solved by using lingo 10.0 program. The solution of the problem has been renewed for different values of the satisfaction degree given by decision maker for the flexible constraints? utility functions. The project risk for the first solution of the problem has been identified, ranked and the issues to be taken care during the project life cycle have been found out.