Orantılı Hazard modelinin zamana bağlı değişkenlerle genişletilmesi ve çocuk suçluluğu üzerine bir uygulama
Refinment of proportional Hazard model by time dependent variables and an application on juvenile delinquency
  1. Tez No: 201104
  2. Yazar: ÖZLEM GÖZ ÇEKÇEKİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMEL BAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Yaşam sürdürme analizi zamanla ölçülen değişkenlerin analizinde kullanılan bir yöntemdir. Yaşam sürdürme analizinde en çok kullanılan model Cox tarafından önerilen Cox orantılı hazard regresyon modelidir. Model kolay anlaşılabilir, herhangi bir dağılıma bağlı olmayan ve uygulanması kolay bir regresyon modelidir. Modelin temel varsayımı, yaşam sürdürme zamanı üzerinde etkili olduğu düşünülen değişkenlere ait hazard oranının zaman boyunca sabit olmasıdır. Orantılılık varsayımı birçok yöntemle denetlenebilir. Bu yöntemlerden bir tanesi de zamana bağlı değişkenlerin kullanılmasıdır. Orantılılık varsayımının bozulduğu durumlarda değişen hazard oranını belirlemek ve tahmin edici ile zaman arasındaki ilişkiyi gösterebilmek için zamana bağlı değişkenler kullanılır. v Bu çalışmada Cox orantılı hazard regresyon modeli, orantılılık varsayımının denetlenmesi, zamana bağlı değişkenler, zamana bağlı değişkenler için Cox orantılı hazard modelinin genişletilmesi ve orantılılığın testi için zamana bağlı değişkenlerin kullanımı anlatılmıştır. Uygulama bölümünde çocuk suçluluğu konusunda bir çalışma yapılarak yaşam sürdürme analizinin suç araştırmalarında kullanılabilirliği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Survival analysis are used to analyse the variables that are evaluated by time. The most used model in survival analysis is the Cox proportional hazard regression model which is proposed by Cox. The model is an intelligible regression model and it is easy to apply while it does not depend on any distribution. The basic assumption of the model is the constancy of the hazard ratio of variables which are conceived to affect the survival time, over time. The proportionality assumption is assessed by many methods. One of these methods is the use of time dependent variables. Time dependent variables are used to point out the relation between the predictor and time and to define the hazard ratio that changes when the proportionality assumption is not satisfied. vii In this study, Cox proportional hazard regression model, evaluating the proportionality assumption, time dependent variables, refinement of Cox proportional hazard model for time dependent variables and using time dependent variables for testing the proportionality are described. In the application chapter the utility of survival analysis in criminal studies is shown by a study about juvenile delinquency.