Karayolu WIM verileriyle trafik dağılım modellemesi için yeni bir yaklaşım
A new approach for traffic distribution modelling with WIM data
  1. Tez No: 201134
  2. Yazar: BURAK ELKAS
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HİKMET BAYIRTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Engineering Sciences, Transportation, Civil Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmada; sürekli trafik ölçümü yapılan yol kesimlerinde günlük ve haftalık trafik verileri ile saatlik trafik verileri arasındaki ilişkiler irdelenerek bir çok dışsal etki altında gerçekleşen özellikle saatlik trafiğin günlük ve haftalık trafik bazında değişim ve gelişimleri kapalı bir biçimde açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışmalarda; Hareketli Ağırlık Ölçüm (WIM) cihazları ile derlenen verilerden en yoğun ve uzun süreli verileri içeren Eskişehir-Sivrihisar ve Manisa-Gökçeören istikameti trafik bilgileri esas olarak alınmış ve kullanılmıştır. WIM verileri ölçümün yapıldığı tarih ile önceden belirlenmiş 14 farklı araç kategorilerine göre saatlik kategori toplam adet ve hızları olarak kaydedilmektedir. Bu verilerle; saatlik toplam araçlar ve 24 saatlik trafik bilgileri mevcut olması halinde günlük ve ilgili tüm günlük verileri olması durumunda hafta içi, hafta sonu ve tüm hafta toplamları yazılan makro vasıtasıyla elde edilmiştir. Günlük trafik ile o güne ait tüm saatlik trafiğin ilişkileri tarih bilgileri ? ay, gün, yıl, hafta numarası ve haftanın günü ? ile birlikte iki farklı biçimde ele alınmıştır. İlki; tarihle ilgili veriler 24 saatlik trafiklerle hep birlikte girdileri; günlük toplam trafik bilgileri ise çıktıyı oluşturmak üzere girdilerin tabi tutularak çıktının elde edilmesini v sağlayacak belli işlemler geliştirilmeye çalışıldığı ve ?genel bütünsel modelleme? adıyla anılan yaklaşım olup ikincisinde ise girdiler tarihle ilgili veriler ve 24 saatlik trafik bilgilerinin ayrı gruplar halinde ele alındığı ve ?kısmi ayrıştırılmış modelleme? olarak adlandırılan modelleme biçimidir.
Özet (Çeviri)
In this research; the relations between the hourly and the daily traffic is studied on the road sections where the continous WIM traffic counts are available. The variation and the development of tarffic is tried to be explained in an obscure fashion. In other words, the changes and the formations of traffic data which is dependent on time is modeled by some inspiration of neural network modelling. In the studies, Eskişehir- Sivrihisar and Manisa-Gökçeören road section databases are used which are intensive and have long durations of data recorded. However some dates and/or the hourly traffic is missing. Through the complete dates and the hourly traffics the daily traffic data, weekly traffic data and the montly traffic data is generated using macros of visual basic proggramming language. The relations between the daily traffic and the hourly traffic is dealed with the time dependent variables month, day, year, week no and weekday in two different appoaches. The first approach is the generalized holistic approach in which the five time variables together with the twenytfour hourly traffic variables are fully connected to four processing elements in the hidden layer. The second approach is the partially seperated approach in which the five time variables are fully connected to four processing elements and the vii twentyfour hourly traffic variables are fully connected to another four processing elements in the hidden layer.