Yabancıların Türkiye'de taşınmaz edinmesi
Acquisition of immovables in Turkey by foreigners
- Tez No: 280482
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHARREM GENÇTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Yabancıların taşınmaz mal edinmeleri ülkemizde tarihsel süreçte değişim ve gelişim gösteren bir takım yasal düzenlemelere tabi tutulmuştur. 1284 Safer Kanunu ile başlayan süreç 5782 Sayılı Kanunla son bulmuştur.Cumhuriyet döneminde hukukumuzda yabancıların ülkemizde taşınmaz edinimine dair temel düzenleme 2644 Sayılı Tapu Kanunu ile yapılmıştır. 2644 Sayılı Kanun ile ülkemizde yalnızca yabancı gerçek kişilere karşılıklılık koşulunun gerçekleşmesi ve diğer kanunlardaki sınırlayıcı hükümlere uyulmak kaydıyla taşınmaz edinme hakkı tanınmıştı. Tapu Kanunda 2003 yılında 4916 Sayılı Kanunla yapılan değişiklikle, karşılıklı olmak ve kanuni sınırlamalara uyulmak kaydıyla, ülkemizde yabancı gerçek kişiler yanında, yabancı ülkelerde bu ülkelerin kanunlarına göre kurulan tüzel kişiliğe sahip ticaret şirketlerine de otuz hektara kadar taşınmaz edinme hakkı tanınmıştı.Anayasa Mahkemesinin söz konusu kanunun getirdiği düzenlemeleri Anayasa'ya aykırı bularak iptal etmesinin ardından 2005 yılında 5444 Sayılı Kanunla yapılan düzenleme ile yabancı gerçek kişiler ile yabancı ticaret şirketlerinin ülkemizde taşınmaz edinimleri farklı şartlara tabi kılınmıştır.Yabancı gerçek kişilerin toplamda iki buçuk hektarı geçmemek şartı ile karşılıklı olmak ve kanuni sınırlamalara uyulmak kaydıyla ülkemizde işyeri veya mesken olarak kullanılmak üzere taşınmaz mülkiyeti edinebilecekleri veya taşınmazlar üzerinde sınırlı ayni hak edinebilecekleri düzenlenmişti.Yabancı ülkelerde kendi ülkelerinin kanunlarına göre kurulan tüzel kişiliğe sahip ticaret şirketlerinin ise, ancak özel kanun hükümleri çerçevesinde taşınmaz mülkiyeti ve taşınmazlar üzerinde sınırlı ayni hak edinebilecekleri belirtilmişti.Anayasa Mahkemesi söz konusu kanunun getirdiği düzenlemeleri de Anayasaya aykırı bularak iptal etmiştir. Söz konusu iptal kararının ardından 2008 yılında hali hazırda geçerliliğini sürdürmekte olan 5782 Sayılı Kanun yürürlüğe konmuştur.5782 Sayılı Kanunla yabancı gerçek kişiler ile yabancı ülkelerde kendi ülkelerinin kanunlarına göre kurulan tüzel kişiliğe sahip ticaret şirketlerinin ülkemizde taşınmaz mülkiyeti ve taşınmazlar üzerinde sınırlı ayni hak edinimi genel olarak aynı şartlara tabi kılınmıştır. Ancak, Bakanlar Kurulu'na verilen yetkide değişikliğe gidilmiş, Anayasa Mahkemesi'ne 5444 Sayılı Kanunun iptali için verilen dava dilekçesinde ve karşı oylarda eleştirilen hususlar göz önünde bulundurularak söz konusu düzenlemeler daha açık ve anlaşılır hale getirilmiştir. Ayrıca 5782 Sayılı Kanun ile 5444 Sayılı Kanun'dan farklı olarak yabancı yatırımcılara dair düzenlemeler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The law regarding the real estate purchase procedure for foreigners has been developed and changed in the past since over years.The first appeared one was Safer Law and finally codification is ended with the Code No:5782The major codification related mentioned foreign investment was appeared with the Code No:2644 (Tapu Law ).This law was giving allowance only to individuals in reciprocal conditions and within other law?s limitations.In the year of 2003 by the help of the amendment made in the code No:4916 it was allowed to the foreign judicial corporations the one set up in their countries to purchase up to size limit of 300.000m2.After the cancellation of the above mentioned law by the Supreme Court in the year of 2005 the codification of the individual?s and the judicial corporation?s purchase has been subjected to different regulations.Foreign individuals were allowed to purchase residential or commercial properties or to have limited tangible rights on them reciprocally and maximum up to 25.000 m2 and within the boundaries of the other laws in force.Judicial corporations who are established at their countries was subjected to a particular regulation regarding property purchase and to have limited tangible rights on them.But Supreme Court again cancelled the regulations mentioned above.After cancellation the Parliament legislated the Code No:5782 in the year of 2008 which is still current.The current Code No:5782 has brought equal conditions for individuals and judicial bodies regarding property purchase.However in the law ,the authorization limits of the Council of Ministry in property purchase of foreigners was mentioned more clearly as it is noticed from the Supreme Court?s trials procedure and adverse Arguments of Supreme Court members.Additionally by the code No:5782 some more regulations appeared for the foreign capital investment rather than the Code No:5444.