Sonlu elemanlar yöntemi ile yapısal analiz ve optimizasyon
Structural analysis and optimization with finite element method
- Tez No: 201158
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGEN ÜMİT ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Sonlu Elemanlar analizi metodu karmaşık geometriye, malzeme özelliklerine ve yüklenme şartlarına sahip yapıların çeşitli tipteki analizlerini gerçekleştirmek için giderek artan oranda kullanılmaktadır. Klasik hesaplama metodları ile hesaplanması çok zor olan yada imkansız problemlere çözüm bulunabilmesi, incelenen yapı hakkında klasik yöntemlere göre daha fazla bilgi verilebilmesi ve bilgisayar destekli tasarım sistemleri ile entegre edilebilmesi metodun avantajlarındandır. Analiz işlemi için öncelikle buhar kazanı parçalarının sonlu elemanlar modeli bilgisayarda Catia V5 programı ile oluşturulmuştur. Daha sonra yine aynı paket programın kullanılması suretiyle adı geçen elemanlardaki gerilme ve deformasyon değerleri hesaplanmıştır. Sonunda çelik malzemesinin akma sınırına bakılarak parçaların mukavimliği onaylanmıştır. Yukarıdaki avantajları nedeni ile sonlu elemanlar metodu kullanılarak 8 barlık kızgın buhar basıncına sahip buhar kazanı konstrüksiyon parçası değişik tiplerde elemanlara ayrılmıştır. Uygun yerlerden mesnetlenerek yapısal analizleri yapılmıştır. Küçük eleman boyutları ile yapılan analizlerin daha iyi sonuç verdiği buna karşı olarak hesaplama süresinin arttığına dikkat çekilmiştir. Uygulamanın son aşamasında, plaka üzerinde bilgisayar tarafından hesaplanan sonuçlar, fiili test sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Anahtar Kelimeler : Sonlu Elemanlar, Buhar Kazanı, Yapısal Analiz, Cadcam
Özet (Çeviri)
Finite Element Method (FEM) is used for structural analysis of complex shaped parts, that having different material properties and loading conditions. One of the most important advantages of the method is the fact that finite element method can calculate that can not be calculated by classical methods. FEM also gives more information about the analyzed structure and it can be intagrated with Computer Aided Desing (CAD) systems. Firstly, finite element models of steam boiler?s parts were created with Catia V5 program on computer for the analysis. Then, stresses and deformations of the parts were calculated using the same program. Considering yield strength of the steel, the stresses on the elements are checked to decide on whether they are on the elastic region or not. For these advantages with using the finite element method, the construction parts of red-hot boiler were constituted one by one with 8 bar value of pressure on them and using the tetrahedronal material types. The construction parts were supported from suitable positions with knowledges of steel material?s properties and made structural analysis. It is shown that decreasing the element size increases accuracy, however computational work (CPU time) increases also. At the end of application with a plaque, the results of computer?s calculation and actual test results are compared for similiar or not.