Hidrojen-doğal gaz karışımlarının içten yanmalı motorlarda kullanılması
Usability of hydrogen-natural gas mixtures in internal combustion engines
  1. Tez No: 246124
  2. Yazar: BİLGE ALBAYRAK ÇEPER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAFİZ KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Günümüzde içten yanmalı motorlarda kullanılan fosil kökenli yakıtların hızla tükenmekte olması ve bu yakıtların yanması sonucu oluşan zararlı egzoz gazlarının çevreyi kirletmeleri içten yanmalı motorlarda alternatif yakıt arayışlarını hızlandırmıştır.Bu tez çalışmasında, farklı yüzde oranlarına sahip hidrojen doğal gaz karışımlarının yanma ve emisyon performans karakteristikleri deneysel ve sayısal olarak incelenmiştir. Deneysel çalışma, dört zamanlı, dört silindirli, su soğutmalı, Ford 1.8 motorunda gerçekleştirilmiştir. %100 CH4, %10 H2-%90 CH4, %20 H2-%80 CH4 ve %30 H2-%70 CH4 gaz karışımlı yakıtlar farklı devir ve farklı hava fazlalık katsayılarında test edilmiştir. Karışımdaki hidrojen miktarının artması ile CO ve CO2 azalırken motor çıkışında NOx artmıştır. Ayrıca, tüm deneylerde hava fazlalık katsayısının artması ile CO ve CO2 değerleri azalmıştır.Sayısal çalışmada, 2000 d/d motor devrinde %100 CH4, %10 H2-%90 CH4, %20 H2-%80 CH4 ve %30 H2-%70 CH4 karışımları, farklı hava fazlalık katsayıları için deney motoru ölçüleri dikkate alınarak oluşturulan model üzerinde incelenmiştir. Silindir içi basıncın ve sıcaklığın değişimi krank mili açısına bağlı olarak verilmiştir. Sayısal çalışmada elde edilen tahmin sonuçlarının deneysel verilerle uyumlu olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays fossil fuels used in the internal combustion engines being exhausted and taking form harmful exhaust gases conclusion of burning these fuels soiling environment have cause to increase investigations about alternative fuels used in the internal combustion engines.In this thesis, combustion and emission performance characteristics of different percentage ratios of hydrogen-methane gas mixtures were investigated experimentally and numerically. Experimental study was performed with four strokes, four cylinders, water cooled, Ford 1.8 liters internal combustion engine. 100% CH4, 10% H2-90% CH4, 20% H2-80% CH4 and 30% H2-70% CH4 gas mixtures of fuels were tested at different engine speeds and excess air ratios. NOx output of engine was increased while CO and CO2 outputs were decreased with increased amounts of hydrogen in the mixtures. In addition, CO and CO2 outputs were also decreased with the increase of excess air ratios during all experiments.100% CH4, 10% H2-90% CH4, 20% H2-80% CH4 and 30% H2-70% CH4 gas mixtures were investigated at 2000 rpm engine speeds and excess air ratios on a model, which is developed based on real engine diameters used in this numerical study. In-cylinder pressure and temperature variations were given based on crank angles. Results obtained from numerical study were found well-matched with experimental results.