Epileptik hastalarda serum FSH, LH ve testosteron düzeyleri
Serum FSH, LH and testosterone levels in epileptic patients
- Tez No: 20121
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
EPİLEPTtK HASTALARDA SERUM FSH, LH ve TESTOSTERON DÜZEYLERİ Dr. Mustafa YILDIRIM Uzmanlık Tezi ÖZET Bu çalışma 30 epileptik hasta ile 30 kişilik bir kontrol grubunda yapılmıştır. Hastalarda nöbetsiz dönemlerle nöbetten 15-30 dakika sonrasında FSH, LH ve Testosteron düzeyleri belirlenmiş, bu sonuçlar kontrol grubundan elde edilen düzeylerle istatistiksel açıdan karsılastırılmıstır. Hastalarda nöbet sonralarında FSH ve LH'da belirgin bir artış, testosteron düzeylerinde ise hafif bir azalma gözlenmiştir. Elde edilen sonuçlar bu konu ile ilgili literatürlerle tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
^ SERUM FSH, LH and TESTOSTERONE LEVELS IN EPILEPTIC PATIENTS Dr.Mustafa YILDIRIM Expertness thesis SUMMARY The study was made in 30 patients with epilepsy and 30 healthy controls. Blood was collected into tubes, allowed to clot and the serum separated. We observed that postseizures FSH and LH levels of serum were higher than preseizures levels, while postseizures testosterone levels of serum were lower than preseizures testosterone levels. Data are discussed on tlxe light of previous studies.