Farklı malzemelerin sıcak basınç kaynağı ile birleştirilmesinde işlem parametrelerinin etkilerinin incelenmesi
Research of parameters in joining different materials with hot pressure welding
  1. Tez No: 201211
  2. Yazar: ERŞAN KUMRU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN YUMURTACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Günümüzde giderek agırlasan rekabet ortamı isletmeleri yeni yöntemler arayısına itmektedir. Bilinen yöntemlerle birlestirilmesi zahmetli ve maliyetli olan malzeme çiftleri bu yöntemlerle hızlı, ucuz ve kaliteli olarak birlestirilebilmektedir. Bu çalısmada katı hal kaynagı yöntemlerinden biri olan sıcak basınç kaynagının endüstriyel uygulaması incelenmistir. Kaynak makinesi kullanılarak yapılan bu birlestirmedeki kaynak parametrelerinin birlesme kalitesine etkileri irdelenmistir. Ayrıca aynı noktaya uygulanabilen ve geleneksel bir yöntem olan Al- lehimi ile maliyet açısından karsılastırma yapılmıstır. Anahtar kelimeler : Sıcak basınç kaynagı.
Özet (Çeviri)
The increasingly hardening competetive conditions of today, gradually raise the need for modern materials and new manufacturing techniques. Materials can be joined easly and fast with this new joining methods. In this study, methods of joining aluminum and copper materials together are examined. As a result of both automation ability and manufacturing without the need of extra materials and lower scrap rate, hot pressure welding, a method of solid state joining, excels the soldering joining that can be considered as a substitute usable in similar applications. Key words : Hot pressure welding