Tifensülfüron-metil herbisitinin diferansiyel puls polarografisiyle tayini
Determination of the herbicide thifensulfuron-methyl by differantial pulse polarography
- Tez No: 201300
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECAİ İNAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada, pestisit formülasyonunda, toprakta ve portakal suyunda, eser miktarda tifensülfüron-metil tayini için yeni bir polarografik yöntem geliştirilmiştir. Geliştirilen polarografik yöntem, damlayan cıva elektrodu üzerinde tifensülfüron-metilin indirgenmesine dayanır. Çalışılan pH aralığı pH 1,0-10,0 arasındaki Britton-Robinson tamponu kullanılarak gerçekleştirilmiştir. pH ? 3, pH ? 6 ve pH 10,0'da sırasıyla -1010 mV, -1350 mV ve -1610 mV (DKE'ye karşı)'a karşılık gelen tek bir polarografik indirgenme piki elde edilmiştir. pH 3,0'te ortaya çıkan pik (-1010 mV), iyi ayrılmış ve analitik tayine uygun bir pik olarak değerlendirilmiştir. Bu pik optimum koşullarda standart tifensülfüron-metil ilavesiyle kantitatif bir artış göstermiştir. Katodik pik akımı 2x10-7-5x10-5 M aralığındaki tifensülfüron-metil derişimiyle doğrusal bir artış göstermektedir. Gözlenebilme sınırı (LOD) ve tayin sınırı (LOQ) sırasıyla 1,05x10-7 ve 3,5x10-5 M olarak tespit edilmiştir. Önerilen yöntem, etkin maddesi tifensülfüron-metil olan Harmony® Ekstra adlı tarımsal ilaca uygulanmış ve ortalama geri kazanım, % 97,82 olarak bulunmuştur. Bu geri kazanım, karşılaştırma için kullanılan spektrofotometrik yöntemle elde edilen % 102,6 geri kazanım değeriyle uyumludur. Geliştirilen yöntem tifensülfüron-metil ilave edilen toprak ve portakal suyundaki pestisit tayinleri için de uygulanmıştır. Toprak ve portakal suyundaki tifensülfüronv metil tayinleri için bağıl standart sapmalar sırasıyla % 4,55 ve % 1,40, bağıl hatalar ise % + 2,80 ve % + 1,90 bulunmuş, bu sonuçlar tekrarlanabilitlik ve doğruluğun iyi olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
A novel differential pulse polarographic (DPP) method was developed for the determination of trace amounts of thifensulfuron-methyl in pesticide formulation, soil and orange juice. This polarographic procedure was based on an highly sensitive peak formed due to the reduction of thifensulfuron-methyl on dropping mercury electrode. The pH range studied were pH 1.0-10.0 in Britton-Robinson buffer. The polarographic reduction exhibits only a single peak in the pH ranges pH ? 3.0, pH ? 6.0 and pH = 10.0 located at potential values of -1010 mV, -1350 mV and -1610 mV (versus SCE), respectively. The single peak appeared at pH 3.0 (-1010 mV) corresponding was well resolved and suitable to be investigated for analytical use. This peak showed quantitative increments with the additions of standard thifensulfuron-methyl solution under the optimal conditions. The cathodic peak current was linearity proportional to the thifensulfuron-methyl concentration in the range of 2x10-7- 5x10-5 M. The limit of detection (LOD) and limit of quantification (LOQ) were obtained as 1.05 x 10-7 M and 3.50 x 10-7 M respectively. The proposed method was applied to pesticide formulation (Harmony® Extra) and average percentage recovery was found as 97.82 %. This recovery was in agreement with that obtained by spectrophotometric method (102.6 %) used for comparison. The method was applied to determination of thifensulfuron-methyl vii in spiked soil and orange juice. The results showed good repeatability and accuracy with a relative standard deviation of 4.55 % and 1.40%, and relative errors of +2.80 % and +1.90 %, respectively.