El kremi üretiminde kullanılan yüzey aktif maddelerin kremin fizikokimyasal özellikleri üzerine etkileri
The effects of surfactants on hand cream's physicochemical properties
  1. Tez No: 201404
  2. Yazar: FUNDA ŞENSES
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu tez çalışmasında su içinde yağ (O/W) emülsiyon tekniği kullanılarak yarı-katı (semisolid) formunda kozmetik bileşimde kremler hazırlandı. Bu kremlerde, farklı emülgatör miktarları ve kombinasyonları ile en kararlı yapıyı oluşturan emülgatörlerin belirlenmesi amaçlandı. Emülsiye edici ve kararlılığı sağlayıcı, farklı kimyasal yapıya sahip noniyonik yüzey aktif maddeler, sorbitan yağ asidi esterleri; sorbitan monostearat (Span 60) ve sorbitan monooleat (Span 80), sorbitan yağ asidi esterlerinin etoksilatlı türevleri; 20 etoksilatlı sorbitan monolaurat (Tween 20), 20 etoksilatlı sorbitan monostearat (Tween 60), 20 etoksilatlı sorbitan monooleat (Span 80) , 30 etoksilatlı oleat (Oleat 30) , 20 etoksilatlı setearat (Setearat-20) ve 2 etoksilatlı sitearat (Sitearat-2)'nin farklı kombinasyonları ile 15 ayrı krem hazırlandı. Hazırlanan kremler, tane boyutu, viskozite, yüzey gerilim ve elektrik iletkenliği analizleri ile karekterize edildi. Kremlerin kararlılıkları ile farklı emülgatör kombinasyonlarının kullanılması arasındaki ilişki, karşılaştırılmalı olarak incelendi.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, semi-solid cosmetic composite creams have been prepared by using an oil in the water (O/W) emulsion technique. In those creams, different surfactants levels and combinations were employed to end up with the surfactants that exhibit the most stable structures. Emulsifying and stabilizer increasing as well as non-ionic surface active materials with varying chemical structures, sorbitan fatty acid esters sorbitan monostearate (Span 60) and sorbitan monooleate (Span 80), sorbitan fatty acid esters ethoxylated derivatives; polyoxyethylene (20) sorbitan monolaurate (Tween 20), polyoxyethylene (20) sorbitan monostearate (Tween 60), polyoxyethylene (20) sorbitan monooleate (Tween 80) with sorbitan stearate (Span 60), sorbitan monooleate (Span 80), ethoxylated 30 oleat (oleth 30), ethoxylated 20 cetearath (cetarath-20) and polyoxyethylene 2 stearate (Stearath-2)?s different combinations, 15 different versions of creams were prepared. The prepared creams were characterized by their droplet size distrubution, viscosity, surface tension and electrical coductivity. The relationship between stabilization of the creams and using various surfactant combinations have been investigated in a comparative perspective. Keywords : Emulsion,Cream,Emulsifier,Cosmetic