The current state of broiler chicken production in Ramadi city, Al Anbar province, Iraq
Irak'ın Al Anbar ilindeki Ramadi şehrinde etlik piliç üretiminin mevcut durumu
- Tez No: 736566
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ŞEKEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvansal Üretim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmada, Irak'ın Al Anbar, Ramadi şehrinde etlik piliç üretiminin mevcut durumu ortaya konmuştur. Gerekli verilerin toplanması için Ramadi şehrinde 24 etlik piliç çiftliğine yapılandırılmış bir anket tasarlanmış ve uygulanmıştır. Bu şehirdeki çiftliklerin kapasitesi 10.000'den az (%52.2), 10.000-20.000 (%43.5) ve 20.000'den büyük (%4,35) etlik piliç kapasitesine sahiptir. İşletmelerin %73.9'u 1-2 adet kümese sahiptir. Çiftliklerde kullanılan baskın kümes büyüklüğü 500 m2'den (%43.5) düşüktür. Birçok çiftlik serbest bir üretim modeli (%95,7) ve üretim yöntemine (%91,3) sahiptir, ve yılda 4 defa üretim (%86,9) yapmaktadır. Ayrıca, çiftliklerin çoğunluğu bir üretim döneminde %2-3 ölüm oranına sahip (%56.6), kesim yaşı 6. hafta (%95.7), stok yoğunluğu 12 piliç/m2 den az olduğu (%91.3) ve kümeslerin ana ısıtma bileşeni olarak elektrik (%56,5) kullanıldığı saptanmıştır. Çiftlikler üretiği etlik piliçleri; canlı (%78,3) ve toptan-perakende (%86,9) satmaktadırlar. Araştırmada ele alınan özelliklerden, eğitim durumu, yemlerin satın alındığı yer ve kesim ağırlığı (P > 0.05) dışındaki tüm değişkenler için (P < 0.01 veya P < 0.01) çiftlikleri arasında önemli farklılıklar saptanmıştır. Araştırma bölgesinde etlik piliç üreticisinin karşılaştığı başlıca zorluklar önem sırasına göre; yem, hastalıklar, hayvan sağlığı ürünlerinin tedariki, kredi ve destek ile yüksek girdi maliyetlerini içermektedir. Bu sınırlamalar çözülürse, araştırma bölgesinde ve ülke çapında etlik piliç üretiminde ve piliç etinde önemli bir artışa neden olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, the current state of broiler chicken production in Ramadi city, Al Anbar province, Iraq was revealed. A structured questionnaire was designed and applied to 24 active broiler farms in Ramadi city for collection of required data. Most farms in this city had a capacity of less than 10.000 (52.2%) and between 10.000-20.000 (43.5%) broilers, with 1-2 poultry houses (73.9%). The dominant poultry house size used on farms was less than 500 m 2 (43.5%). Many farms used independent production model (95.7%), all-in-all-out production method (91.3%) and 4-production cycles in a year (86.9%). In addition, majority of the farms revealed 2-3% mortality rate in a production cycle (56.6%), slaughter age at 6 weeks (95.7%), stocking density of less than 12 chickens per 1 m 2 (91.3%) and electricity as the main heating component (56.5%). Most of the farms sold their chickens alive (78.3%) and through wholesale-retail method (86.9%). There were significant differences among the survey farms for all the variables (P < 0.01 or P < 0.05) except education status, place of purchase of animal feeds and slaughter weight (P > 0.05). The major challenges (ranked from first) facing broiler producer in the survey region include feed, diseases, purchase of animal health products, credit and support and high input costs. These limitations if addressed, would result in significant increase in broiler production and broiler meat in the survey region and nationwide.