Muğla ilinde ağır metal kirliliğinin tespiti için Pyracantha coccinea roem. (Rosaceae)'nın biyomonitör olarak kullanılması
Using of Pyracantha coccinea roem. (Rosaceae) as a biomonitor for determination of heavy metal pollution in Muğla province
  1. Tez No: 201561
  2. Yazar: NİHAN AKGÜÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELAL YARCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalısma, Muğla ?li merkezinde ağır metal kirliliğinin boyutlarını ortaya koymak ve Pyracantha coccinea Roem. (Ates dikeni) bitkisinin biyomonitör ve fitoremediasyon amaçlı olarak kullanıp kullanılamayacağını da saptamak amacıyla yapılmıstır. Pyracantha coccinea örnekleri Muğla'da dört farklı mevkide bulunan toplam 34 lokaliteden 2006 vejetasyon periyodunda toplanmıstır. Yıkanmıs ve yıkanmamıs yaprak örnekleri ve dal örneklerinde Pb, Cd, Cu, Zn, Fe, Mn, Ni değerleri ICP-OES ile ölçülmüstür. Yapılan ölçümler sonucunda, ortalama kursun değeri en fazla sanayi bölgesi mevkinden alınan, dal örneklerinde saptanmıstır, en düsük değer ise, yine sanayi bölgesi mevkinden alınan, yıkanmıs yaprak örneklerindedir. Bu değerler sırasıyla 14,929 ± 1,227 ?gg- 1dw ve 5,602 ± 1,471 ?gg-1dw `dır. Kadmiyum birikiminin, en yüksek değere çevre yolu mevkinden toplanan, yıkanmamıs yaprak örneklerinde ulastığı tespit edilmistir. Bu değer 0,359 ± 0,0598 ?gg-1dw' dır. En düsük ortalama değer ise, sanayi bölgesi mevkinden alınan, yıkanmıs yaprak örneklerinde 0,163 ± 0,0418 ?gg-1dw olarak tespit edilmistir. Bakır birikiminin ortalama en yüksek miktarı, çevre yolu mevkinden alınan, dal örneklerinde 5,887 ± 0,039 ?gg-1dw olarak tespit edilmistir. En düsük değer ise yine çevre yolu mevkinden toplanan, yıkanmıs yaprak örneklerinde 5,199 ± 0,032?gg-1dw olarak ölçülmüstür. Çinko miktarı, en fazla sehir içi mevkinden toplanan, dal örneklerinde en düsük ise, yine sehir içi mevkinden toplanan, yıkanmıs yaprak örneklerinde saptanmıstır. Bu değerler sırasıyla 15,568±1,660 ?gg-1dw ve 8,9954 ± 1,318 ?gg-1dw'dır. Demir değeri en yüksek sanayi bölgesi mevkinden toplanan, yıkanmamıs yaprak örneklerinde tespit edilmis olup, bu değer; 9,532 ± 1,679 ?gg-1dw; en düsük ise çevre yolu mevkinden toplanan, dal örneklerinde saptanmıstır ve 1,725 ± 0,538 ?gg-1dw değerindedir. Mangan birikimi, en yüksek çevre yolu mevkinde ve burada bulunan lokalitelerden toplanan yıkanmamıs yaprak örneklerinde tespit edilmistir. En düsük değer ise, sehir içi mevkinden alınan dal örneklerinde tespit edilmistir. Değerler sırasıyla 0,999 ± 0,156 ?gg-1dw, 0,397 ± 0,139 ?gg-1dw' dır. Nikel miktarı en fazla sanayi bölgesi mevkinden alınan, yıkanmamıs yaprak örneklerinde; en düsük miktar ise, sehir içi mevkinden toplanan, dal örneklerinde bulunmustur. Değerler sırasıyla, 14,340 ± 1,586 ?gg-1dw ve 4,0457 ± 0,509 ?gg-1dw'dır. Pyracantha coccinea'nın Pb, Cd, Cu, Zn, Fe, Mn, Ni için biyomonitör özellik gösterdiği ayrıca, ağır metal arıtımı için, fitoremediasyon amaçlı olarak kullanılabileceği anlasılmıstır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out for finding out of the measures of the heavy metal pollution in Muğla Province and if it can be used of Pyracantha coccinea Roem. (Firehorn) as a biomonitor and phytoremediation. Pyracantha coccinea samples were collected from thirtyfour localities in four different areas of Muğla province during vegetation period in 2006 year. The Pb, Cd, Cu, Zn, Fe, Mn, Ni concentrations in washed and unwashed leaf samples and unwashed branch samples were measured by ICP-OES. As the result of measurements, the average highest value of Pb was determined in the branch samples which were collected in industrial area. The lowest values were measured in washed leaf samples which were collected in industrial area. The values were 14,929 ± 1,227 ?gg-1 dw and 5,602 ± 1,471 ?gg-1dw. The average highest value of Cd accumulation has been reached in unwashed leaf samples which were collected in highway. The value was 0,359 ± 0,0598 ?gg-1dw. The lowest value was detected as 0,163 ± 0, 0418 ?gg-1dw, in washed leaf samples which were found in industrial area. The average highest value of copper accumulation was determined in the brach samples which were taken in highway as 5,887 ± 0,039 ?gg-1dw. The lowest value was measured as 5,199 ± 0,032 ?gg-1dw in washed leaf samples which were collected in highway. The highest zinc amount was measured in the branch samples which were collected in city center locality, whilst the lowest was measured in the branch samples which were collected in city center. The values were15,568 ± 1,660 ?gg-1dw and 8,9954 ± 1,318 ?gg-1dw. The average highest Fe value was determined high level in unwashed leaf samples which were collected in industrial area. This value was 9,532 ±1,679 ?gg-1dw. The lowest value was measured in the branch samples which were collected in highway and this value was 1,725 ± 0,538 ?gg-1 dw. The highest value of manganese accumulation was measured in unwashed leaf samples which were collected in highway. The lowest value was determined in the branch samples which were taken in city center locality. The values were 0,999 ± 0,156 ?gg-1dw and 0,397 ± 0,139 ?gg-1dw. The average highest level of nickel was determined high level in unwashed leaf samples which were collected in industrial area. The lowest value was determined in the branch samples which were collected in city center locality. The values were 14,340 ± 1,586 ?gg?1 and 4,0457 ± 0,509 ?gg-1 dw. It was proven that Pyracantha coccinea can be used as a biomonitor species for these heavy metals. It was also observed that this species could be used for phytoremediation procedure.