Escherichia coli'nin yüksek tuz ortamina adaptasyonunun i̇ncelenmesi̇
Investigation of adaptation of Escherichia coli to high salt environment
- Tez No: 390563
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET NAFİ ÇOKSÖYLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Mikroorganizmalar, karşılaştıkları stresin/streslerin önemine göre farklı tepkiler vermektedirler. Stres yanıt sistemi, mikroorganizmanın çeşidine, uygulanan stresin şiddetine ve mikroorganizmanın bu strese adapte edilip edilmediğine göre değişmektedir. Bu çalışmanın amacı, ozmotik stres kaynaklarından NaCl'e karşı E. coli ATCC 25922 ve E. coli O157:H7 suşlarının verecekleri stres yanıtını (tolerans) belirlemektir. Çalışma, suşların tuza önceden adapte edilip edilmediğini ve toleransın tuz konsantrasyonları ile değişip değişmediğini ortaya koymak için her kombinasyondan 3'er paralel halinde yürütülmüştür. Kültürlerin çeşitli konsantrasyonlarda tuz içeren (% 0-10) TSB besiyerlerindeki gelişimi hem kültürel sayım hem de 600 nm'de absorbans ölçümü yapılarak izlenmiştir. Tuz düzeyi arttıkça mikroorganizmaların gelişim hızı azaldığından maksimum spesifik gelişme hızı (µmax) ve maksimum populasyon yoğunluğu (A) azalmakta, lag fazı süresi (ʎ) ise artmaktadır. NaCl'e adapte edilmiş ve edilmemiş E. coli ATCC 25922 kültürlerinin ortalama µmax değerleri, kültürlerin gelişme ortamlarının içerdiği artan tuz konsantrasyonu ile azalmaktadır. E. coli ATCC 25922'nin tuza adapte edilmiş olduğu tüm kültürlerde, adapte edilmiş kültürlerin ortalama µmax değerleri hemen hemen her tuz düzeyinde adapte edilmemiş kültürlerin ortalama µmax değerlerinden daha yüksek olmuştur. E.
Özet (Çeviri)
Microorganisms give different responses to stresses according to importance of stress or stresses. Stress response system varies according to the type of microorganisms, stress intensity applied to microorganisms and whether they can be adapted to this stress. The aim of this study was to determine the stress response tolerance system of E. coli ATCC 25922 and E. coli O157:H7 strains against salt, which is one of the osmotic stress sources. Study was carried out in 3 parallels for each combination to determine whether strains have been adapted to salt before and how tolerance level changed with salt concentration. Growth of culture in TSB medium containing various salt levels (0-10%) was observed both by cultural counting and absorbance measuring at 600 nm. When the salt level increase the growth rate of microorganisms is reduced; while maximum specific growth rate (μmax) and maximum population density (A) decreases the lag phase time (ʎ) increases. The average μmax values of E. coli ATCC 25922 cultures, which were adapted and not adapted to NaCl, decrease with the increasing salt concentration of the growth medium of cultures. In all of the cultures in which E. coli ATCC 25922 was adapted to salt, at almost every salt level, average μmax values of adapted cultures were higher than average μmax values of non-adapted cultures. In its 0-7 % salt-included TSB medium, the average μmax values of NaCl-adapted E. coli O157:H7 decreased depending on the increasing salt concentration.