Tel erozyon tezgahında 2379 çeliğinin işlenmesinde kesme parametrelerinin şekil ve boyut toleranslarına etkisi
The effects of cutting parameters on the form and dimensional tolerances during the processing of 2379 steel in the wire electrical discharge machine
- Tez No: 201596
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAMDİ SÖZÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Son yıllarda, bilim ve teknolojinin hızlı gelişimi, hem malzeme hemde bu malzemelerin ürün hale getirilmesinde kullanılan yöntemlerden beklentileri arttırmaktadır. Bu çalışmalar doğrultusunda geliştirilen imalat yöntemlerinden biri de (Wire Electro Discharge Machining) tel erozyonla imalat yöntemidir. Tel erozyon, üzerinde yüksek yoğunlukta akım geçirilen bir tel yardımıyla kesme işlemidir. Klasik olmayan imal usulleri arasına yer alan bu yöntemle sert, karmaşık profilli iletken parçaların mikron hassasiyetinde işlenebilmesi mümkündür. Tel erozyon ile kesimin en önemli parametrelerinden olan şekil ve boyut toleransları ciddiyetle incelenmelidir. Bu yüksek lisans çalışmasında kesme parametrelerinin, kesilen parça üzerindeki etkileri deneysel olarak incelenmiştir. Tolerans yüzeyleri optik tarama sistemi yardımıyla ölçülmüştür. Deneylerde, 0,25mm çapında pirinç tel kullanılmıştır. Deney malzemesi olarak da 2379 (D2) soğuk iş takım çeliği kullanılmıştır. Kesme işlemlerinde güç, time off süresi ve gerilim değişken olarak alınırken, dielektrik basıncı, tel ilerleme hızı, tel gerginliği ve tel çapı sabit olarak alınmıştır. Yapılan deney çalışmaları sonucunda kesilen parça, farklı kesme parametrelerine bağlı olarak değiştiği tespit edilmiştir. Buna bağlı olarak kesilen parçaların, beklenen özelliklere göre uygun parametrelerin seçilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the last decade with the progress, and developments in science, and technology the expectations both from material properties, and technics used in manufacturing end products from materials have increased. One of the manufacturing processes is the Wire Electrical Discharge Machining (WEDM) developed in the direction of this purpose. Wire Electrical Discharge Machining is a non-traditional cutting method of removing material by a series of rapidly recurring electric arcing discharges between an electrode (wire) and the work piece, in the presence of an energetic electric field. The important paremeters in Wire Electrical Discharge Machining are workpiece form and dimensional tolerances. These must be investigated in depth. The main subject of this study is to investigate experimentally different cutting parameters, and their effects on workpiece. The surface tolerances are measured using optical scanning system. A brass wire with a diameter of 0.25 mm, and 2379 (D2) steel have been used as workpiece material in the experiments. In cutting trials force, time-off time and voltage were taken as variables, while dielectric fluid circulation pressure, wire feed rate, wire tension and wire diameter were kept constant. Cutting trials using different parameters, showed changes in form and dimensional tolerances. Suitable parameters must be selected to remain within acceptable range of form and dimensional tolerance.