Poliüretan/silika nanokompozitler ve kaplama performanslarının incelenmesi
Polyurethane/silica nanocomposites and the investigation of their coating materials
  1. Tez No: 201598
  2. Yazar: OĞUZ TÜRÜNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLHAN APOHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalısma izosiyanat içermeyen bir sentez yöntemi kullanarak silika nanopartiküllerle desteklenmis bir poliüretan kaplama malzemesi gelistirmeyi amaçlamıstır. Böylece daha güvenli ve çevreye dost hem de daha sağlam bir malzeme elde edilmistir. Bu amaçla ilk olarak silika nanopartikül sentezlenmistir. Sentez yöntemi olarak Stöber Prosesi, olarak bilinen bir yöntem kullanılmıstır. Stöber Prosesi; çesitli alkoksi silanların amonyak katalizörlüğünde birbirini takiben hidroliz ve kondensasyonu sonucu düsük sıcaklıklarda bile istenen büyüklükte hidrofilik silika kürecikler sentezlememizi mümkün kılmaktadır. Bu partiküllerin karakterizasyonu yapıldıktan sonra, gerçek bir hibrit malzeme olusturmak yani organik faz ile inorganik faz arasında bir kovalent bağ olusturmak amacıyla bu silika partiküllerin yüzeyi, yüzeyde bulunan silanol gruplarından faydalanılarak, uygun sekilde modifiye edilmistir. Diğer taraftan temel kaplama malzemesi olarak kullanılmak üzere bir islenmis bitkisel kaynaklı yağ olan epokside soya yağı ve bir sentetik epoksi reçinesi olan polipropilenglikol diglisidileter reçineleri karbonatlanmıs ve infrared ve nükleer magnetik rezonans spektroskopileri ile karakterize edilmislerdir. Sonraki asamada; uygun sekilde modifiye edilen silika ve karbonat reçineleri çesitli kompozisyonlarda bir alifatik diamin bilesiği ile sertlestirilerek alüminyum yüzeylere kaplanmıstır. Yalnız soya yağı ve soya yağı ile polipropilenglikol diglisidileterin 1:1 karısımını ve de %0, 0.5, 1, 2 ve 4 oranında modifiye silikat içeren 10 ayrı formülasyon hazırlanmıstır. Son olarak yukarıda bahsedilen formülasyonlara sahip kaplanmıs levhalar ve aynı formülasyonlardan elde edilen serbest filmler, ASTM ve DIN normlarına uygun olarak termal ve mekanik olarak test edilmislerdir.
Özet (Çeviri)
This study was aimed to develop a silica nano-particle supported polyurethane coating material using a non-isocyanate synthesis method. Therefore, not only more reliable and environmental friendly, but also a stronger material has been achieved. For this reason, firstly, silica nanoparticle was synthesized. For synthesis method a process known as Stöber Process was used. Stöber process makes us prepare hydrophilic silica spheres within desired size range even at low temperatures by subsequent hydrolysis and condensation of various alcoxy silanes, which is catalyzed by ammonia. After the characterization of the particles synthesized, to make a covalent bond between organic and inorganic phases namely a real hybrid material the surface of the particles was modified properly through the silanol groups present at the surface. On the other side, an epoxy modified vegetable-originated oil, epoxidized soybean oil, and a synthetic epoxy resin, polypropylene glycol diglycidylether, were carbonated to be used as a base coating material and then characterized with infrared and nuclear magnetic resonance spectroscopy. In the next step, properly modified silicate particles and carbonate resins were mixed in different compositions. After addition an aliphatic diamine compound and applied on pretreated aluminum plates and film moulds, the formulations were left to cure. The formulations consists of soy bean oil alone or its 1:1 mixture with polypropylene glycol and 0, 0.5, 1, 2, and 4% of modified silicate in each, giving totally 10 different composition. Finally, the coated plates with above mentioned formulations and the free films, which were made from the same formulations, are tested both thermally and mechanically according to the relevant ASTM and DIN norms.