The effectıveness of code ınspectıon on software qualıty
Kod incelemesinin yazılım kalitesindeki etkinliği
- Tez No: 201609
- Danışmanlar: PROF. DR. FUAT İNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Yazılım gelistirme endüstrisindeki hızlı gelisim dolayısıyla, günümüzde, yazılım sirketleri için, ürünlerini mümkün oldugunca çabuk piyasaya sürmek büyük önem arz etmektedir. Ne var ki, bir ürünün piyasaya çıkıs tarihi ne kadar erken olursa, o üründe çıkması muhtemel hata oranı da o kadar yüksek olur. Sonuç olarak, üründeki hataları azaltmak adına, en bastan baslayarak çıkıs tarihine kadar, gelistirme süreci son derece dikkatli bir sekilde gözlemlenmelidir. Ürünün yapısını daha saglam bir hale getirmek için yazılım gelistirme süreci esnasında izlenebilecek olan çesitli yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemlerden bir tanesi, yazılım gelistirme süreciyle es zamanlı olarak uygulanmakta olan, kod denetimi veya kod incelemesidir. Yazılım gelistirmede kod incelemesi, önemli fakat çok yaygın olmayan bir süreçtir. Birçok yazılım gelistirme organizasyonunda uygulanmamasına ragmen kod incelemesinin avantajı yadsınamaz. Bu tezin amacı, kod incelemesinin yazılım kalitesi üzerinde olan etkinligini incelemek ve piyasaya çıkıs sonrasında, kod incelemesi yöntemi uygulanmıs veya uygulanmamıs olmasına dayanarak sorunların veya ürünlerin performanslarını karsılastırmaktır. Bu yüksek lisans tezi esnasında, kod inceleme yönteminin etkinligini izleyebilmek amacıyla üç adet birbirine yakın boyutlarda yazılım projesi kullanılmıstır. Bu projelerden bir tanesinde kod inceleme yöntemi uygulanırken, geri kalan iki proje kod inceleme yöntemi uygulanmadan tamamlanmıstır. Uygulama kısmı olarak, bu üç adet projenin analiz test sonuçları toplanmıs ve birbirleriyle karsılastırılmıslardır.
Özet (Çeviri)
Due to the rapid growth of software development industry, today, it is very important for software companies to release their product as quickly as possible. However, the earlier is the release date of a product, the bigger is the possibility of defects in the product. As a result, from the very beginning until the release, the development cycle should be treated and reviewed very carefully to be able to reduce after-release defects or bugs in the product. There are several methodologies that can be followed during the software development process so that the structure of the product gets more stable. One of these methodologies is mainly code review or code inspection, which is a process being run simultaneously as the software development process. Code inspection in software development is an important, but not so common, process. Although code reviews aren?t applied in most software development organizations, the benefit is undeniable. The aim of this thesis is to study the effectiveness of code inspection on software quality and compare the performance of products or the problems after release, that are developed with and without using code inspection methodology. During this master thesis, three software projects of similar sizes have been used to view the effectiveness of code inspection methodology. On one of the projects, code inspection methodology has been applied whereas the remaining two projects were completed without applying the code inspection methodology. As the application part, alpha test results for each of these three projects have been collected and compared to each other.