Talaşlı üretimde kesme işleminin sonlu elemanlar yöntemi ile incelenmesi
FEM modeling of cutting process in machining
  1. Tez No: 201653
  2. Yazar: AHMET ÇAPKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAT AKKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu tezde FEM prosedürü ile yapılan kesme isleminin simülasyonundan elde edilen sonuçların deney sonuçları ile kıyaslanarak teklif edilen modelin dogrulugunun arastırılması amaçlanmıstır. Talas kaldırmada kesme hızı, talas açısı ve ilerleme miktarı gibi parametrelerin optimizasyonu ile kesme kuvvetlerinin azaltılması, kesici takım-is parçası ara yüzeyinde ortaya çıkan ısının düsürülmesi veya ortamdan daha hızlı uzaklastırılması ve sürtünme kuvvetlerinin azaltılması islemleri kesici takım ömrünü uzatma yönünden önem tasımaktadır. Modelde kesici takım malzemesi olarak X8CrNi12 ve is parçası olarak C45 girilmis, bu malzemelerin (0 ? 1200) sıcaklık C ve (0-80 s-1) birim sekil degistirme hızlarına ait veriler tablolar halinde modele baglanmıstır. s parçası ve kesici takım malzemelerinin her ikisi içinde deforme edilebilen ve viskoplastik malzeme modeli seçilmistir. Deneylerde ise aynı malzemeler kullanılarak vargel tezgahında degisik kesme hızı, kesme derinligi ve ilerleme altında kesme islemi gerçeklestirilmis ve kesme anında kesici uca gelen kuvvetler kesici takım üzerine baglanan strain gage'ler ile ölçülmüstür. Elde edilen simülasyon sonuçları deneylerle karsılastırılmıs ve kullanılan modelin verimliligi görülmüstür.
Özet (Çeviri)
In this thesis the cutting has been simulated using FEM procedures and the simulation results with respect to the cutting force have been compared to those of obtained from experiments. Chip removal process which is affected by several parameters such as cutting speed, chip angle and feed rate can be optimized by FEM simulations to reduce the cost of machining. Thus cutting process in a shaper machine is simulated with MSC.Marc and MSC.Superform. The work piece material and the cutter material were C45 and X8CrNi12, respectively. The stress-strain curves of the materials at elevated temperature, which were linked to solver, were obtained from software library for the temperature range of 0 to 1200 °C and strain rate range of 0 to 80 s-1. A viscoplastic material model was also selected for workpiece and cutter as both were deformable. In experimental part of the study, the same materials were used as wokpiece and cutter material with different cutting speeds, cutting height and feeds. The strain values which were caused by cutting force at the tool tip were measured with strain gages. A simple analytical calculation based on the beam bending was utilized to find the cutting force at the tool tip. The results of the simulations are compared to the experiments and the discussion directed to the effectiveness of the model.