Generalized area tracking using complex discrete wavelet transform: The complex wavelet tracker
Karmaşık ayrık dalgacık dönüşümü tabanlı genelleştirilmiş alan izleme: Karmaşık dalgacık izleyici
- Tez No: 201673
- Danışmanlar: PROF. DR. METE SEVERCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Electrical and Electronics Engineering, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
Bu çalısmada, yeni bir alan izleme yöntemi önerilmektedir. Bu yöntem, Magarey ve Kingsbury tarafından gelistirilen Karmasık Ayrık Dalgacık Dönüsümünü (KADD) temel almaktadır. KADD'nin geleneksel Ayrık Dalgacık Dönüsümüne kıyasla avantajları vardır. KADD, yaklasık olarak yer değisimlere karsı duyarsızdır, daha iyi bir yön seçiciliği sunar ve gürültü ile aydınlık değisimlerine karsı dayanıklıdır. Önerilen yöntem, Magarey ve Kingsbury tarafından gelistirilen KADD'ye dayalı hareket kestirim yönteminin, bölgelerin gerçek hareketinin parametrik bir hareket modeline göre kestirimini amaçlayan bir genellestirmesidir. Bu sayede, düz yer değistirmenin yanı sıra dönme, büyüme/küçülme ve kayma (shear) tipindeki hareketler de islenebilmektedir. Önerilen yöntem ile ilgili hem nicel hem de nitel testler gerçeklestirilmistir. Nicel testler için yapay olarak olusturulmus test dizileri kullanılmıs ve sonuçlar gerçek değerlerle karsılastırılmıstır. Performans açısından görüntü-tabanlı yöntemlerle karsılastırmalar yapılmıstır. Nitel testler gerçek diziler üzerinde gerçeklestirilmis ve sonuçlar gözlemsel olarak yorumlanmıstır. Sonuçlar, görüntü-tabanlı yöntemlerle karsılastırılmıstır. Önerilen yöntemin uzun dizilerde ilgin (affine) hareketleri kestirmekte çok hassas olduğu ve farklı hedef görüntüleri ile parlaklık değisimlerine karsı dayanıklı olduğu gözlenmistir. Yöntemin hassasiyeti görüntü-tabanlı yöntemlere yakındır. Buna ek olarak, daha çesitli hedefleri güvenle isleyebilmekte ve görüntü-tabanlı yöntemlere nazaran aydınlık değisimlerine karsı dayanıklıdır. Yöntem, gerçek zamanda çalıstırılabilmektir ve mevcut alan izleyiciler yerine güçlü bir alternatif olarak kullanılabileceği değerlendirilmektir.
Özet (Çeviri)
In this work, a new method is proposed that can be used for area tracking. This method is based on the Complex Discrete Wavelet Transform (CDWT) developed by Magarey and Kingsbury. The CDWT has its advantages over the traditional Discrete Wavelet Transform such as approximate shift invariance, improved directional selectivity, and robustness to noise and illumination changes. The proposed method is a generalization of the CDWT based motion estimation method developed by Magarey and Kingsbury. The Complex Wavelet Tracker extends the original method to estimate the true motion of regions according to a parametric motion model. In this way, rotation, scaling, and shear type of motions can be handled in addition to pure translation. Simulations have been performed on the proposed method including both quantitative and qualitative tests. Quantitative tests are performed on synthetically created test sequences and results have been compared to true data. The performance is compared with intensity-based methods. Qualitative tests are performed on real sequences and evaluations are presented empirically. The results are compared with intensity-based methods. It is observed that the proposed method is very accurate in handling affine deformations for long term sequences and is robust to different target signatures and illumination changes. The accuracy of the proposed method is compatible with intensity-based methods. In addition to this, it can handle a wider range of cases and is robust to illumination changes compared to intensity-based methods. The method can be implemented in real-time and could be a powerful replacement of current area trackers.