Özel dershanelerin ilköğretim matematik öğretimindeki yeri ve önemi
The role of private schools in mathematic teaching
- Tez No: 201948
- Danışmanlar: PROF. DR. M. NACİ ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu alışmanın amacı, zel dershanelerin ilkğretim d zeyinde matematik ğretimindeki yerini ve nemini, matematik ğretimine katkısını, ekonomik boyutlarını, devlet okullarıyla ğretim yn nden farklılıklarını belirlemektir. alışmanın rneklemi, Eskişehir ili merkez ilede bulunan iki ilkğretim okulu 8. sınıfında ğrenim gr p zel dershaneye devam etmeyen ve Eskişehir ili merkez ilede bulunan iki zel dershanenin 8. sınıfında ğrenim gren ğrencileri arasından rasgele seilen 60'ar kişilik iki grup olmak zere toplam 120 ğrenciden oluşmaktadır. Yapılan alan araştırmasında ise rneklemi, bahsi geen iki zel dershaneye ğrenci gnderen 224 veli oluşturmaktadır. ğrencilerden `Başarı Testi', velilerden ise anket yoluyla elde edilen verilerin y zde ve frekansları hesaplanmış, zel dershaneler ile devlet okulları arasında başarı d zeyleri aısından fark olup olmadığı t testi ile yoklanmıştır. Araştırma sonularına gre, zel dershanelere devam eden ğrencilerin, sadece okullara devam eden ğrencilerden matematik başarısı yn nden daha st n olduğu gr lm şt r. Bu başarının nedenleri olarak ise; ğretmen faktr , fiziki farklılıklar, deneme sınavları, rehberlik hizmetleri gibi etmenler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the role , the importance of private schools the differences between private and public schools and the comparison with the economical factors and the benefits in teaching Maths in elemantary education. The data was collected from 120 students (60 public school students but this students arent attendance private schools and 60 private school students) in Eskişehir with success test and 224 private school parents with questionnaire . The percents and frequencies of these datas have been calculated and the success differences between the public schools and private schools have been controlled by the t test. According to the results of the study, the private school students are more succesful than the public school students for math. This is because of the physical differences , teachers factors, test examinations, effective guide service.